W niedawno zakończonym sezonie zespół „Jaskółek” nie wykonał założonego planu i po rocznym pobycie w PGE Ekstralidze został zdegradowany do Nice 1. Ligi Żużlowej. Zespół z Tarnowa do końca dzielnie walczył o ligowy byt, ale ostatecznie zajął ostatnie, ósme miejsce w tabeli.
Sezon 2018 to już jednak historia, szefowie polskich klubów kompletują natomiast zespoły na najbliższe rozgrywki ligowe. Zgodnie z regulaminem zawodnicy kontrakty na nowy sezon mogą podpisywać dopiero od 1 listopada, ale w zdecydowanej większości klubów wiadomo już kto będzie reprezentował barwy drużyn w nadchodzących rozgrywkach ligowych.
W zespole tarnowskim, szykują się spore zmiany kadrowe. Ze składu, który w niedawno zakończonym sezonie praktycznie do ostatniego wyścigu walczył o zachowanie ligowego bytu, pozostać ma tylko dwóch zawodników: Artur Mroczka oraz Rosjanin Wiktor Kułakow.
W nadchodzącym sezonie liderem zespołu Grupy Azoty Unii ma być 36-letni Szwed Peter Ljung, który w przeszłości już dwukrotnie bronił barw tarnowskiego klubu (w sezonach 2007-2008 oraz w 2017, gdy wraz z kolegami z drużyny wywalczył awans do ekstraligi). W sezonie 2018 Ljung był zawodnikiem Stali Gorzów Wlkp. skąd został wypożyczony do zespołu I-ligowego Lokomotivu Daugavpils (sezon 2018 zakończył ze średnią 2,234 pkt/bieg).
Bliski podpisania kontraktu z Unią Tarnów ŻSSA jest także wychowanek Unii Leszno, 21-letni Daniel Kaczmarek. Zawodnik ten dwa ostatnie sezony spędził w drużynie Get Well Toruń. Sezon 2018 w ekstralidze zakończył ze średnią 1,543 pkt/bieg. Jest aktualnym młodzieżowym indywidualnym mistrzem Polski. W tym roku po raz drugi w karierze zdobył to trofeum (wcześniej podobny sukces osiągnął w sezonie 2016). W tym sezonie zakończył występy jako zawodnik młodzieżowy.
Po rocznej przerwie, podobnie jak Ljung, do zespołu „Jaskółek” ma także wrócić wychowanek Włókniarza Częstochowa, 24-letni Artur Czaja. W tym roku popularny „Józek” startował w barwach I-ligowego ROW-u Rybnik, ale sezonu nie może zaliczyć do udanych. Wystąpił bowiem tylko w 9 meczach osiągając średnią 1,611 pkt/bieg.
W sezonie 2019 jako juniorzy w zespole tarnowskim będą startowali dwaj 16-letni wychowankowie Unii: Mateusz Cierniak i Dawid Rempała. Obaj egzamin na certyfikat „Ż” zdali w tym roku i zgodnie z regulaminem do momentu ukończenia 16 roku życia nie mogli startować w rozgrywkach ligowych. Nadchodzący sezon dla obu tych zawodników będzie więc pierwszym w ich karierze. Cierniak, który 16 lat skończył 3 października w tym roku zaliczył już jeden występ ligowy. Został wypożyczony do Ostrovii Ostrów Wlkp. w barwach której wystąpił w drugim meczu barażowym z Polonią Piła o miejsce w Nice 1. Lidze Żużlowej. Tarnowianin w czterech startach zdobył komplet punktów z bonusami (9+3).
W sezonie 2019 menedżerem zespołu tarnowskiego będzie Tomasz Proszowski, który od blisko 30 lat związany jest ze sportem żużlowym. W przeszłości w latach 1992-1999 w Unii Tarnów był kierownikiem drużyny i kierownikiem sekcji żużlowej. Współpracował z trenerami Marianem Wardzałą i Stanisławem Kepowiczem. Od sezonu 2000 był sędzią sportu żużlowego, teraz wraca do pracy w klubie. Funkcję kierownika drużyny w sezonie 2019 będzie natomiast pełnił Paweł Baran.
DUŃCZYCY, ROLNICKI I JAMRÓG ODCHODZĄ
Po zakończeniu sezonu 2018 zespół tarnowski opuściło trzech Duńczyków. Lider zespołu Nicki Pedersen w nadchodzącym sezonie ma zdobywać punkty dla zespołu Falubazu Zielona Góra. Dotychczasowy kapitan „Jaskółek” Kenneth Bjerre, który w Tarnowie startował w czterech ostatnich sezonach zdobywając m.in. brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski (2015) oraz awans do PGE Ekstraligi (2017) w sezonie 2019 ma występować w zespole GKM-u Grudziądz, z kolei Peter Kildemand w nadchodzącym sezonie ma być zawodnikiem Stali Gorzów Wlkp.
Tarnowski klub opuścić ma także wychowanek klubu, junior Patryk Rolnicki, który w nadchodzącym sezonie, podobnie jak Bjerre, ma występować w drużynie GKM-u Grudziądz. Za pozyskanie Rolnickiego klub z Grudziądza musi zapłacić Unii ekwiwalent za wyszkolenie. Ponoć ma to być kwota 150 tys. złotych. Poważna ofertę ze Sparty Wrocław otrzymał natomiast Jakub Jamróg.
DZIEJE SIĘ W SPORCIE - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
Ring Girls 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny!
Runmageddon na Kocierzu. Ekstremalny bieg
5. PZU Cracovia Półmaraton. Prawie 9 tys. biegaczy
Czy miasto dopłaci do stadionu Wisły 12 milionów?
Wisła. To był jeden z najczarniejszych dni w historii
Artur Płatek: Cracovia nie ma swojego kodu DNA