Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pociągiem do Krynicy to świetne wyjście, zwłaszcza na letnie weekendowe wypady. Na co dzień wystarczy pociąg do Nowego Sącza

Lech Klimek
Lech Klimek
23 miliony złotych kosztuje skarb państwa kolejny etap modernizacji odcinka linii 108, Stróże - Jasło. Na 10-kilometrowym odcinku Wola Łużańska - Gorlice Zagórzany, PKP Polskie Linie Kolejowe wymienią tory i wyremontują most nad potokiem w Woli Łużańskiej.

Prace na 15 skrzyżowaniach kolejowo-drogowych zwiększą poziom bezpieczeństwa. Na przejeździe w Szalowej i Woli Łużańskiej, Moszczenicy zamontowana zostanie nowa sygnalizacja świetlna i dźwiękowa. Tędy jadą pociągi Kolei Małopolskich z Krakowa do Jasła. Kursują też składy towarowe, na przykład z Tarnowa przez Stróże do Jasła.

Pociągiem przez Beskidy

Trwający remont to świetna okazja, by powrócić do pomysłu miłośników pociągów.

Adam Filar, społecznik z organizacji Kochamkolej.pl rozpoczął starania o uruchomienie połączenia kolejowego z Jasła do Krynicy. Według wstępnych ustaleń pociąg ze stacji Jasło wyjeżdżałby w sobotę rano - po godz. 7 i byłby skomunikowany z pociągiem z Rzeszowa. Po około 2,5 godziny podróży docierałby do Krynicy. Tam podróżni mieliby praktycznie cały dzień na zwiedzanie i korzystanie z uroków krynickich zdrojów. Powrót z Krynicy do Jasła planowany jest na godz. 21 i tak jak w przypadku porannego kursu, byłby połączony z kursem do Rzeszowa. Cena biletu jak ocenia Filar, kształtowałaby się na poziomie 16 złotych.

- Uruchomienie połączenia kolejowego z Jasła do Krynicy będzie odpowiedzią na oczekiwania społeczne mieszkańców - podkreśla Adam Filar.

Potwierdzeniem jego słów, są wyniki ankiety opracowanej przez Filara wspólnie z Marcinem Dziedzicem, które wskazują, że mieszkańcy miejscowości położonych na trasie przejazdu pociągu pozytywnie oceniają tę koncepcję. - To dowód na to, że mieszkańcy powiatu gorlickiego i jasielskiego interesują się sprawami kolejowymi i oczekują, że ta kolej będzie częściej docierać do ich miejscowości - podnosi Filar. Potwierdzeniem jego słów, są wyniki ankiety. 95 proc. badanych oceniło pomysł uruchomienia połączenia pozytywnie.

Połączenie dla pracujących

Człowiek, dzięki któremu tak naprawdę na tory powróciły pociągi łączące nas z Krakowem, Marcin Kreis, idzie o krok dalej. Chce doprowadzić do uruchomienia codziennego połączenia z Gorlic do Nowego Sącza.

- W tej chwili, gdyby zsumować połączenia, to pociąg z Gorlic do Sącza jedzie godzinę i 12 minut - opowiada pan Marcin. - To czas porównywalny w tym, jaki musimy zużyć, jadąc autobusem. Testowałem autobusową trasę i już na dworcu w Gorlicach było kilka minut opóźnienia. Kolejne straciliśmy, przebijając się przez korki w mieście - dodaje.

Czas to oczywiście nie wszystko. Równie istotne z punktu widzenia Marcina Kreisa jest bezpieczeństwo. Do Nowego Sącza codziennie podróżuje spora grupa osób, które tam pracują. - Jaka jest droga do Sącza, wie każdy - mówi z przekonaniem.

Samorządowcy są na tak

Dla Rafała Kukli, burmistrza Gorlic, obydwa pomysły to przysłowiowe strzały w dziesiątkę.

- Trasa do Krynicy ma bogate walory turystyczne - podkreśla - Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję nią jechać, musi to przyznać. Kwestia codziennych kolejowych dojazdów do Sącza to również temat, nad którym warto się pochylić - przekonuje.

W podobnym tonie wypowiada się choćby Paweł Fyda, burmistrz Grybowa. - Jako miasto na pewno będziemy zabiegać o to nowe połączenie, nawet jeśli miałby to być tylko pociąg na czas wakacji czy ferii - mówi z przekonaniem.

Przychylność samorządowców to za mało. Ważniejsza jest tu wola PKP. Testowe połączenie do Krynicy ma wystartować w połowie sierpnia, ma być sprawdzane do końca września.

Współpraca: Grzegorz Michalski

FLESZ - Którzy kierowcy są najbardziej niebezpieczni?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska