MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poczta Polska S.A. w całym kraju zatrudnia kilkadziesiąt tysięcy osób. W Małopolsce ok. 5 tys. Czy w Krakowie planowane są zwolnienia?

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Poczta Polska S.A. w całym kraju zatrudnia kilkadziesiąt tysięcy osób. W Małopolsce ok. 5 tys. Czy w Krakowie planowane są zwolnienia?
Poczta Polska S.A. w całym kraju zatrudnia kilkadziesiąt tysięcy osób. W Małopolsce ok. 5 tys. Czy w Krakowie planowane są zwolnienia? Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Aktualnie Poczta Polska S.A. w całym kraju zatrudnia blisko 62 tys. pracowników, a w tym ok. 22 tys. listonoszy. W samej Małopolsce liczba zatrudnionych osób to nieco ponad 5,1 tys., a w Krakowie ok. 1,4 tys. - Pomimo znacznego spadku obsługiwanego wolumenu przesyłek listowych – o ok. 30 procent na przestrzeni ostatnich lat – liczba naszych doręczycieli zmniejszyła się w stosunku do roku 2015 o zaledwie niespełna 5 proc. - informuje Biuro Prasowe Poczty Polskiej S.A. Jak udało nam się dowiedzieć, w Małopolsce aktualnie nie są planowane zwolnienia, ani likwidacje placówek.

Według danych na dzień 31 marca 2024 roku w województwie małopolskim liczba zatrudnionych w Poczcie Polskiej S.A. to - 5 163 osoby. W samym Krakowie natomiast ta liczba sięga - 1 420.

- Na obecną chwilę Poczta Polska nie planuje zwolnień pracowników zatrudnionych w placówkach własnych tj. Urzędach Pocztowych oraz Filiach Urzędów Pocztowych położonych w Małopolsce i na terenie Krakowa - informuje nas Biuro Prasowe Poczty Polskiej S.A. i dodaje: - Zawieszenie lub likwidacja placówki pocztowej własnej może nastąpić jednak w sytuacji niezależnej od nas np. wypowiedzenie umowy najmu lokalu. W takiej sytuacji podjęte zostaną w pierwszej kolejności działania zapewniające alokacje placówki. Na dziś nie ma jednak takiej sytuacji.

Obecnie w województwie małopolskim jest 509 placówek w różnym formacie. Są to urzędy pocztowe, filie i agencje. W samym Krakowie łącznie jest 106 placówek.

- Nie planujemy likwidacji placówek. Obecnie mogą być jedynie prowadzone działania optymalizacyjne (zmiana formy placówki) - wyjaśnia nam Biuro Prasowe Poczty Polskiej S.A.

Agencje Pocztowe

- Osobną kwestią jest funkcjonowanie Agencji Pocztowych (umowa agencyjna zawarta z podmiotem zewnętrznym). W przypadku zakończenia umowy i braku zainteresowania jej kontynuowaniem ze strony agenta możliwym jest zawieszenie funkcjonowania placówki agencyjnej w danej lokalizacji. Podobnie jednak, jak w przypadku placówek własnych, w pierwszej kolejności staramy się znaleźć innego kontrahenta i kontynuować działalność w tej lub najbliższej okolicy. I podobnie, jak w przypadku placówek własnych, na chwilę obecną nie planujemy likwidacji czy też zawieszania Agencji pocztowych działających w Małopolsce i na terenie Krakowa - tłumaczy nam Biuro Prasowe.

Co z zapowiadanymi redukcjami?

Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej S.A. wydał specjalnie oświadczenie, w którym tłumaczy:- Wbrew pojawiającym się w przestrzeni medialnej fałszywym przekazom zaznaczamy, że Poczta Polska nie prowadzi redukcji etatów poprzez zwalnianie pracowników. Jedynym przyjętym aktualnie dokumentem w zakresie poziomu zatrudnienia jest plan rzeczowo-finansowy, czyli budżet. Powielana w sensacyjnym tonie docelowa liczba redukowanych etatów odnosi się do naturalnej fluktuacji, czyli niezatrudniania na stanowiska, które pozostają nieobsadzone po m. in. przejściu pracowników na emeryturę.

Dodatkowo w wystosowanym sprostowaniu możemy przeczytać, że w ramach dostosowania profilu działalności do spadających wolumenów listów, Spółka nie odtwarza stanowisk nieobsadzonych po naturalnym wygaśnięciu stosunku pracy.

- Proces ten jest w pełni zgodny z obowiązującym prawem pracy. Nie kwalifikuje się przy tym jako zwolnienia grupowe. Co należy podkreślić, proces ten nie jest jednorazowy, lecz rozłożony w czasie. Z uwagi na swój charakter, pracownicy np. przechodzący na emeryturę rozstaja się z Firmą zgodnie z wcześniej założonym harmonogramem, co pozwala uprzednio zorganizować pracę w nowych okolicznościach - czytamy dalej: - Co istotne, w uzasadnionych przypadkach nadal istnieje możliwość zatrudniania pracowników. Przegląd prowadzący do ograniczenia liczby etatów dotyczy również kadry menadżerskiej. Poczta Polska dokonuje wewnętrznej reorganizacji w taki sposób, aby redukcja zatrudnienia pozwoliła na utrzymanie dobrej jakości świadczonych usług.

Biuro Prasowe tłumaczy również, że: - Docelowy i kompleksowy plan transformacji, zakładający m.in. bardziej atrakcyjny system wynagradzania pracowników, rozszerzenie potencjału cyfrowego Firmy czy długofalowy program naprawy sytuacji finansowej, zostanie przedstawiony Radzie Nadzorczej w najbliższym czasie, a dopiero po uzyskaniu akceptacji – przedstawiony szerzej.

- Koszty pracy w Poczcie Polskiej przekraczają 60 proc. całego budżetu Firmy, co jest wskaźnikiem w sposób znaczący odbiegającym od wartości rynkowych i negatywnie przekładającym się m.in. na potencjał inwestycyjny Spółki czy możliwość podnoszenia wynagrodzeń. Wobec spadającego rynku tradycyjnych usług pocztowych, jak i rosnących potrzeb inwestycyjnych, plan transformacji jest kluczowy dla przyszłości Firmy - podsumowuje Biuro Prasowe.

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska