Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Gala "Nagrody św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu
Po raz siódmy w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyła się gala "Nagrody św. Maksymiliana Kolbego". Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel podkreślił, że już sama nominacja do tej nagrody jest zwróceniem uwagi na wybitne zaangażowanie konkretnych osób na polu ewangelizacyjnym i apostolskim. Ponadto dodał, że św. Maksymilian „ze swoim rozmachem i zasięgiem ewangelizacji” jest idealnym i zaszczytnym patronem tego wyróżnienia.
Wśród nominowanych do tegorocznej edycji nagrody były osoby świeckie – samorządowiec, katechetka i działacz kultury – oraz wspólnota ewangelizacyjna. Laureata ogłosił dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii bielsko-żywieckiej ks. Piotr Hoffmann, który jest jednocześnie członkiem i przewodniczącym kapituły wyłaniającej laureatów.
Tegoroczny laureat o. Arkadiusz Bąk OFMConv – franciszkanin konwentualny pracujący od ponad 10 lat w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia po odebraniu nagrody powiedział, że cieszy się, że przyszło mu pracować na tej ziemi związanej tak mocno z losami św. Maksymiliana.
- Tu kiedyś on pracował – swoim cierpieniem, swoim trudem, swoim wyniszczeniem się, a w końcu oddaniem życia – podkreślił o. Arkadiusz Bąk.
Nagrodzony franciszkanin jest asystentem Rycerstwa Niepokalanej w diecezji bielsko-żywieckiej. Organizuje na terenie diecezji spotkania dla członków Rycerstwa, jest autorem codziennych audycji modlitewnych nadawanych w „Radiu Max” od 2 lat. Współpracuje z innymi katolickimi stacjami radiowymi. Odwiedza i głosi słowo Boże na terenie niemal całej Polski południowej. W październiku 2022 r. zorganizował pielgrzymkę do Rzymu na uroczystości 80. rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Wśród nominowanych w tym roku, obok laureata, znaleźli się także: Jan Kawulok – dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego, były dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie, były przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, który zainicjował i przyczynił się do ogłoszenia 2019 – Rokiem św. Melchiora Grodzieckiego, 2020 – Rokiem św. Jana Sarkandra w województwie śląskim, Adam Cieślar – dyrektor Domu Narodowego w Cieszynie, organizator licznych imprez chrześcijańskich i działań ewangelizacyjnych, Maria Madeja – katechetka z 40-letnim stażem ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Andrychowie, a także działająca od 5 lat przy parafii św. Marcina w Jawiszowicach poalfowa wspólnota ewangelizacyjna „Krzew Winny”.
Podczas gali w OCK odbył się ponadto wykład pt. „Historia różańców w obozie Auschwitz” Teresy Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz projekcja filmu „To On cię znalazł” – o świętym męczenniku Auschwitz w reżyserii Gabrieli Mruszczak.
Źródło Diecezja Bielsko-Żywiecka
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Średniowieczne znaleziska w Oświęcimiu. Na jaw wyszła historia skrywana w ziemi
- Zaczęli z rozmachem budowę drogi ekspresowej S1 od węzła Oświęcim do Dankowic Zdjęcia
- Szampański sylwester w Oświęcimiu i okolicy. Gdzie i za ile można się wybrać?
- Przypadkowa zbrodnia za papierosa w Chełmku. Sprawca przeprasza i pisze list
- Stacja Chełmek Fabryka nabrała nowego blasku. Przebudowany dworzec wygląda okazale
- Przebudowa stacji PKP w Oświęcimiu weszła w ostatni etap
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
