Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podegrodzie. Na Słomce ma powstać zapora retencyjna. Mieszkańcy Owieczki obawiają się o swoje działki

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Zbiornik retencyjny w Chocieszowie. Utworzenie sztucznego zbiornika wodnego powoduje znaczące zmiany lokalnego środowiska naturalnego
Zbiornik retencyjny w Chocieszowie. Utworzenie sztucznego zbiornika wodnego powoduje znaczące zmiany lokalnego środowiska naturalnego Jacek Halicki-Wikipedia.org
W gminie Podegrodzie na potoku Słomka mają powstać zapory retencyjne. Sąsiadujący z gminą mieszkańcy Owieczki( gmina Łukowica) obawiają się, że zbiorniki będą źle wpływać na ich uprawy i plony. RZGW jeszcze nie określił dokładnej lokalizacji ani koncepcji budowy. Zapewnia, że w tej sprawie zostaną przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami.

FLESZ - Chcesz się budować ? Dobrze się przygotuj

Mieszkańcy Owieczki zaniepokoili się informacjami, które przekazali im mieszkańcy sąsiednich wiosek w gminie Podegrodzie. Jak twierdzą, w sąsiedztwie jednego z przysiółków ich miejscowości ma powstać tama na Słomce ze zbiornikiem retencyjnym. Niepokój mieszkańców postanowił rozwiać radny sołectwa Owieczka, Krzysztof Bugajski, który w interpelacji do wójta Bogdana Łuczkowskiego wskazał obawy mieszkańców wsi, którzy dowiedzieli się, że w Rogach oraz Naszacowicach powstaną zapory i zlewnie retencyjne

- Gmina Podegrodzie planuje budować na rzece Słomka dwie zapory. Jedną w miejscowości Naszacowice i drugą w miejscowości Rogi. Z dokumentów posiadanych przez mieszkańców gminy Podegrodzie wynika, że teren objęty planowaną inwestycją będzie bezpośrednio sąsiadował z terenem sołectwa Owieczka – chodzi o przysiółek Podlaski. - mówi Krzysztof Bugajski, radny z Owieczki. Mieszkańcy wskazanego przysiółka chcieli otrzymać informacje wyjaśniającą od wójta gminy Podegrodzie Stanisława Banacha, ponieważ założyli, że to inwestycja gminy.

-W związku z powyższym, mieszkańcy przysiółka Podlaski zwracają się z prośbą o uzyskanie od gminy Podegrodze potwierdzonych informacji co do planowanej inwestycji, jej zasięgu oraz obszarze oddziaływania. Są zaniepokojeni, że powstanie „zalewu” w tej lokalizacji wpłynie niekorzystnie na ich nieruchomości, pola czy spowoduje uciążliwości dla życia – dodaje.

Gmina Podegrodzie nie ma z planowaną budową nic wspólnego, nie jest inicjatorem ani inwestorem. To przedsięwzięcie Wód Polskich, które planują przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Podegrodzie. Takie spotkanie ma się odbyć najprawdopodobniej na przełomie lipca i sierpnia.

Będą przesiedlenia?

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zaznacza, ze to dopiero wstępne plany inwestycyjne. Nie ma jeszcze żadnej koncepcji, ani też nie nie wybrano konkretnej lokalizacji. Decyzje o inwestycji zostaną podjęte po konsultacji z mieszkańcami.

Już w kwietniu PGW Wody Polskie w kwietniu rozpoczęły pracę związane z budową zbiornika retencyjno-przeciwpowodziowego na potoku Słomka. Celem inwestycji jest zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej oraz przeciwdziałanie skutkom suszy na terenie gminy, poprzez budowę zbiornika lub kaskady zbiorników pełniących funkcję przeciwpowodziowe i retencyjne.

-Obecnie trwa pierwszy etap inwestycji, który ma na celu opracowanie koncepcji określającej możliwości zwiększenia retencji i ochrony przeciwpowodziowej w zlewni potoku Słomka. Przeprowadzona zostanie analiza, która pozwoli ocenić możliwość lokalizacji na potoku Słomka zbiornika lub kaskady zbiorników retencyjno-przeciwpowodziowych oraz dokonać wyboru najkorzystniejszego rozwiązania- informuje Magdalena Gala, rzecznik krakowskiego oddziału Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie.

Wyniki przeprowadzonych koncepcji analiz, będą następnie konsultowane z mieszkańcami gminy Podegrodzie. Jest pewne, że wybrane budynki mieszkalne zostaną wyburzone, a mieszkańcy zostaną przesiedleni, każdy z właścicieli otrzyma rekompensatę. Odszkodowania będą też wypłacane za zalanie pól uprawnych.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie realizując zadania, działa na rzecz zapobiegania skutkom suszy, a to jeden z nich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska