Izabeli Garlickiej, która była przełożoną oddziału powstałego w 2009 r., wczoraj pozostało jedynie liczenie poduszek, prześcieradeł i strzykawek. Sprzęt przekazano na inne oddziały. - W poniedziałek rozpoczęliśmy przekazywanie pacjentów - mówi rozżalona oddziałowa Garlicka. - Nie spodziewałam się do końca takiej decyzji NFZ. Tracę już nadzieję, że coś uda się jeszcze zdziałać w sprawie kontraktu. Włożyliśmy dużo pracy organizując ten oddział. Został zakupiony sprzęt. Teraz pozostanie tylko zgasić światło.
Góralu pracowałeś legalnie w Stanach, możesz liczyć na dodatek do emerytury
Na nowotarskiej neurochirurgii pracowało łącznie 13 pielęgniarek. Część została skierowana na inne oddziały. Nie wiadomo, co stanie się z czterema kobietami, które miały umowy czasowe do 1 lutego. Pielęgniarkom najbardziej żal pacjentów. Leczyli się tutaj ludzie z całej Polski.- Przecież ten region ma specyficzny charakter - przypomina oddziałowa. - Nie tylko obfituje w wypadki komunikacyjne, ale również na stokach narciarskich. W sprawę ratowania nowotarskiej neurochirurgii zaangażował się poseł Andrzej Gut Mostowy. Jak mówi, w sprawie kontraktu spotkał się dwukrotnie z minister Ewą Kopacz. - Pani minister zapewniała mnie, że monitoruje na bieżąco tę sprawę - mówi Gut Mostowy. - Nie ma na razie jednak ostatecznych rozstrzygnięć.
Jedyną możliwością utrzymania oddziału z 25 łóżkami byłby kontrakt na co najmniej 5,5 miliona złotych. - Taką kwotę zaproponowaliśmy w ofercie złożonej w Narodowym Funduszu Zdrowia - mówi Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego. - Na razie nie dostaliśmy jeszcze odpowiedzi na złożone przez nas odwołanie. Czekamy. Według dyrektora Marka Wierzby, los oddziału neurochirurgii będzie ostatecznie znany w ciągu dwóch, trzech tygodni. Jak mówi, funkcjonowanie oddziału bez kontraktu nie jest możliwe ze względu na obecną sytuację szpitala. Narodowy Funduszu Zdrowia, wyjaśniając dlaczego oddział neurochirurgiczny w Nowym Targu nie otrzymał umowy, poinformował, że w rankingu poszczególnych oferentów oferta szpitala uplasowała się na ostatniej pozycji. - Komisja konkursowa stwierdziła, że większość świadczeń realizowanych w oddziale neurochirurgii szpitala może być realizowane w ramach oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej - informuje Aleksandra Kwiecień z NFZ. NFZ oświadcza, że nie będzie konkursu uzupełniającego. Szpital otrzyma dodatkowe środki na ortopedię.