FLESZ - Co Polacy robili w trakcie pandemii. Naukowcy zbadali nasz styl życia

- Cieszymy się, że to wydarzenie wraca. Bo jest to jedna z najważniejszych imprez w całym cyku Tatrzańskich Wici, która każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno miejscowych, jak i turystów spędzających wakacje na Podhalu - mówi Helena Buńda z Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, która współorganizuje Tatrzańskie Wici i wybory góralskiej miss.
Jednak z uwagi na wciąż trwającą pandemię, tegoroczne wybory odbędą się w ograniczonej formie. Przeprowadzone zostaną w Karczmie u Furtoka w Białym Dunajcu. - Widownia tam będzie, jednak tylko na zaproszenia. Oczywiście jest to związane z obostrzeniami pandemicznymi - mówi Helena Buńda.
Zmagania dziewczyn do tytuły najśwarniejsej góraleczki będzie jednak mógł śledzić każdy. Będą one transmitowane przez internet - za pośrednictwem TV Podhale.
- Dziewczyny, jak co roku będą musiały zmierzyć się z rozmaitymi konkurencjami codziennymi i odświętnymi. Nie da się przeprowadzić konkurencji związanych np. z pracami na gospodarstwie. Ale za to dziewczyny będą popisywały się umiejętnościami wiązania kierpców czy gorsetu, podszywaniem spódnicy, słaniem łóżka. A do tego będą sprawdzane z wiedzy o regionie, gwarze góralskiej, jak również będą musiały wykazać się śpiewem i tańcem góralskim - mówi Helena Buńca.
Najśwarniejsa góraleczka to nie tylko dziewczyna urodziwa. - U nas mówi się, że to taka do tańca i do różańca. Musi umieć się ładnie ubrać, odezwać tak, by chłop się jej nie wstydził, gdy gdzieś pójdą. Ale musi być także zaradna, umieć zadbać o dom. Także taka dziewczyna, która na różnych polach sobie świetnie poradzi. Na szczęście u nas na Podhalu takich dziewczyn nie brakuje - mówi Helena Buńda.
Piątkowe wydarzenie rozpocznie się o godz. 13 od poświęcenia i nadania imienia gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza mostowi na rzece Biały Dunajec. Wydarzenie uświetni banderia konna, która spod mostu przejedzie zakopianką pod pomnik generała przy urzędzie gminy w Białym Dunajcu. Następnie banderia przejedzie do Karczmy u Furtoka (ul. Jana Pawła II 291), gdzie odbędą się wybory najśwarniejsej góraleczki. Góralską miss poznamy o godz. 20.30.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]