Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. To był wyjątkowo słodki weekend w Kościelisku. Gaździny stanęły na wysokości zadania i przygotowały niebiańską rozkosz

Aurelia Lupa
Słodkie zmagania w Kościelisku. Miejscowe gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały prawdziwe niebo dla miłośników słodkości. Wszystko to w ramach konkursu Góralskie Słodkości 2021. Jury nie miało łatwego zdania. Musiało spróbować i ocenić 52 przepyszne ciasta. Królową wypieków została Małgorzata Bobak z Sierockiego.

Słodki konkurs odbył się w weekend. Do zawodów na najlepsze ciasta stawiły się licznie gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej, Bukowiny Tatrzańskiej, Dzianisza, Murzasichla, Gliczarowa Górnego, ze Sierockiego i Bustryku. Zofia Kubiniec- Stanuch prowadząca imprezę witając gospodynie zaznaczyła, że te nie tylko dobrze pieką ciasta, ale też warzą dobre jadło, niedawno było smakowanie dań z baraniny, a na jesień urządzają konkurs na nalewki.

- Przez koronawirusa musieliśmy nieco przystopować, ale teraz panie mają podwójną energię i chcą jeszcze więcej robić - podkreśliła Ewa Słodyczka, prezes KGW w Kościelisku. - Konkurs jest organizowany z projektu Aktywne Gospodynie w Gminie Kościelisko 2020, który jest dofinansowany przez gminę Kościelisko. W minionym roku nie udało się zorganizować konkursu przez pandemię. W tym roku też poczęstunek odbywa się w obostrzeniach narzuconych przez Sanepid - dodaje gaździna.

Oprócz słodkości, na konkursie nie zabrakło także strawy duchowej. I tak o oprawę muzyczna zadbała góralska muzyka Macieja Obrochty, Marka Łowisza i Marcina Gąsienicy Byrcyna. Ponadto publiczność w Domu Ludowym Związku Podhalan na Chotarzu, w trakcie obrad jury, do wspólnego śpiewania zachęcił duet nowotarskich artystów Beata "Beti" Bełtowska i Jakub "Bobas" Wilk. Niespodzianką był występ Kingi Garb znanej pod estradowym pseudonimem Morena, która śpiewała z całą salą znane przeboje po góralsku.

Jury pod przewodnictwem mistrzyni cukiernictwa Józefy Obrochty oceniło 52 ciasta: 12 ciast drożdżowych, 18 tortowych i 22 kruche. Postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Z masą tortową

1."Góralska tradycja" - Justyna Kowalska z Kościeliska
2."Pokowidowy baran na wypasie" - Maria Czajka z Ochotnicy Górnej
3."Tajemniczy ogród" - Kinga Kula z Czerwiennego
wyróżnienie "Tort Romanka" - Maria Laszczyk z Kościeliska

Ciasta kruche

1."Góralska róża" - Zofia Bukowska z Dzianisza
2."Kruche z mięty idą w pięty" - Małgorzata Bobak z Sierockiego
3."Kruche koszyczki" - Maria Majerczyk z Murzasichla
wyróżnienie Włoskie smaki - Kinga Kula z Czerwiennego

Ciasta drożdżowe

1."Poczuj miętę na zachętę" - Małgorzata Bobak z Sierockiego
2."Drożdżowe kumosie" - Zofia Styrczula z Kościeliska
3."Skołowana Babka" - Anna Wiśniewska z Bukowiny Tatrzańskiej
wyróżnienie Łospucona Babka - Maria Łukaszczyk

Dla trzech ciast - "Dujawica", "Leśny Mech" i "Bananowo-daktylowy song" - wyróżnienia przyznał Roman Krupa, wójt Gminy Kościelisko. Nagrody odebrały autorki ciast - Krystyna Chowaniak z Kościeliska, Agnieszka Tatar z Zakopanego i Zofia Babiarz z Bukowiny Tatrzańskiej.

Za najzabawniejszą nazwę: "UPS, pomyliłam konkursy" nagrodę odebrała Honorata Pająk.

Królową wypieków w tym roku została Małgorzata Bobak z Sierockiego, która odebrała wielką, przechodnią łyżkę od Kingi Kuli z Czerwiennego, królowej poprzedniej edycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska