Tegoroczny konkurs na Gaździnę Roku odbył się w czasie Festynu Glycarowiańskiego. Była to okazją do zaprezentowania tradycji i codziennych obowiązków domowych oraz gospodarskich podhalańskiej gospodyń. W szranki o laury wystartowało aż 8 pań z Podhala - m.in. z Dzianisza, z Bukowiny Tatrzańskiej, Maruszyny, Gliczarowa Górnego, Brzegów, Poronina. Najliczniej reprezentowana była Bukowina Tatrzańska - wystawiła aż trzy kandydatki do konkursu.
Pretendentki do tytułu najlepszej gaździny musiały popisać się umiejętności w konkurencjach m.in. skrobanie gruli (czyli obieranie ziemniaków na czas), rozpoznanie warzyw po nasionach, ubijanie piany z białek na sztywno trzepaczką, przyszywanie guzików. Ponieważ prawdziwa gaździna powinna też być paradna, kandydatki prezentowały się w góralskim stroju. Jedną z konkrecji była prezentacja w "góralskim solu". Tu wymagana była wiedza jak prawidłowo go zakładać i na jakie okazje służył. Ostatnią konkurencją był pokaz umiejętności. Kandydatki na Gaździnę Roku musiały zaprezentować śpiew, taniec, rękodzieło lub inne talenty i zdolności.
- Wszystkie kandydatki zaprezentowały bardzo wysoki poziom swoich umiejętności. Mimo, że konkurowały ze sobą, na scenie czuć było wzajemną sympatię i dobrą zabawę - stwierdzili organizatorzy.
Kandydatki oceniało jury w składzie Jacek Andrzej Nowak – Wójt Gminy Biały Dunajec, Ryszard Bocheńczak – Sołtys Gliczarowa Górnego, Maria Kuchta – Radna Powiatu Tatrzańskiego, Sołtys Bukowiny Tatrzańskiej, Paweł Skupień – Prezes Związku Podhalan o/Gliczarów Górny, Janina Skupień – regionalistka, laureatka Marki Tatrzańskiej i Gaździna Roku 2016, Wioleta Galica – Nośwarniyjso Górolecka 2023.
Po naradzie jury przyznał tytuł Gaździnom Roku 2023 Janinie Czernik z Poronina, Gaździną Drycnom 2023 została Maria Topór z Gliczarowa Górnego, Gaździną Zdolną 2023 - Halina Zadora z Brzegów, Gaździną Siumnom 2023 - Dorota Jaróg z Maruszyny, a Gaździnom Ryktownom 2023 - Anna Bąk z Dzianisza.
W trakcie festynu można było spróbować specjałów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Glycarowa Górnego.
Tatry zrobiły się purpurowe. Kwitnie właśnie wierzbówka kipr...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]