Zwyczaj święcenia kwiatów i ziół polnych w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znana jest już od końca X wieku. Tradycja ta wywodzi się on ze starej chrześcijańskiej legendy – apokryfu mówiącego o tym, jak apostołowie po otwarciu grobu Matki Bożej nie znaleźli tam jej ciała, tylko same zioła i kwiaty. Tradycja święcenia bukietów jest pielęgnowana do dziś na terenie Podhala i całego kraju.
Według wierzeń tego dnia Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus chodziła po polach i święciła zioła i kwiaty. W tradycji ludowej Maryja czczona jest jako patronka ziemi. Dodatkowo w połowie sierpnia przyroda jest w największym rozkwicie. To w tym czasie przypada czas zbiorów i najbujniejszego kwitnienia wonnych ziół.
15 sierpnia naręcza ziół i kwiatów zanoszone są do kościoła jako symboliczne dziękczynieniem za plony rolne. Do tradycyjnych bukietów powinny trafić zioła i rośliny, które rosną w lasach i na łąkach. To m.in. mięta, babka, dzwonki, malina, leszczyna z orzechem, kalina z owocem, wrotycz pospolity, boże drzewko. A także to, co rosło w przydomowych ogródkach - m.in. koper, marchew ogrodowa, szałwia, malwa, nagietki, dalia (na Podhalu nazywana georginia), krzaczek kapusty, czosnek. Takie snopy ziela wiązane były batem lub powrozem.
Poświęcone bukiety taktowne były jako lekarstwem - i dla ludzi, i dla zwierząt. Można je było dodawać do pokarmów, lub kadzić nimi dzieci. Wiązanka chroniła domostwo i zbiory przed gradem. Zabezpieczała przed szkodnikami. Zwierzętom oraz zbiorom, a przede wszystkim ziarnom siewnym dawała siłę i moc.
Aby podtrzymać ten piękny zwyczaj robienia bukietów z ziół i kwiatów polnych Koła Gospodyń Wiejskich z Kościeliska co roku od kilku lat organizuje konkurs. Tradycyjnie robione snopy przynoszone są na uroczystą sumę, gdzie są święcone. Po mszy bukiety przed kościołem są wykładane i oceniane.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 38 bukietów. Zioła, kwiaty, pędy zbóż, owoce i trawy – to tradycyjnie materiały, z których komponowane były bukiety. Jury przyznało trzy pierwsze nagrody, a wszyscy biorący udział w konkursie otrzymały nagrody.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
