Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Podłęże - Piekiełko rozpędza się. W Rabce Zdrój budują mosty i wiadukty, wkrótce ruszą prace na odcinku Limanowa - bocznica Klęczany

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wideo
od 16 lat
Jeszcze w październiku 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za prawie 430 mln zł na modernizację kolejnego odcinka linii kolejowej nr 104 Rabka Zaryte – Mszana Dolna w ramach projektu Podłęże – Piekiełko. Trwa pierwszy etap prac, który obejmuje budowę mostów i wiaduktów. Jednocześnie prace trwają na kolejnych odcinkach linii 104 Klęczany – Nowy Sącz.

Prace w Rabce Zdrój postępują

Zapowiadana i oczekiwana przez mieszkańców modernizacja linii Chabówka – Nowy Sącz staje się faktem. PKP Polskie Linie Kolejowe SA rozpoczęły realizację inwestycji, która przyczyni się do rozwoju kolei w regionie. Prace trwają już na wielu odcinkach. Efekty już widać w Rabce-Zdrój, to część odcinka Rabka Zaryte - Mszana Dolna.

- Wykonawcy są po pracach związanych z demontażem istniejącej infrastruktury i działają już przy budowie nowej w Rabce. Najwięcej prac toczy się przy budowie nowych obiektów inżynieryjnych, czyli mostów, wiaduktów i ścian oporowych. Wszystkie te elementy muszą powstać najpierw, by móc budować tor dalej - mówi "Gazecie Krakowskiej" Piotr Hamarnik, rzecznik prasowy Polskich Linii Kolejowych

Na Słomce budowane są przyczółki nowego mostu kolejowej a wzdłuż linii kolejowej zaczynając od Chabówki a kończąc na odcinku Rabka-Zaryte powstają elementy nowych obiektów. Jeszcze w grudniu planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą na odcinek Limanowa- bocznica Klęczany. PKP PLK podpisze umowę z konsorcjum Budimex S.A. oraz Gülermak. Będzie to najdroższy odcinek wart prawie 2 miliardy zł. W październiku został ogłoszony przetarg na wykonanie stacji w Limanowej.

Co powstaje na odcinku Rabka Zaryte-Mszana Dolna?

Zgodnie z umową, wykonanie prac między Rabką Zaryte a Mszaną Dolną zapewni sprawne i wygodne podróże pociągiem. Istotny zakres prac stanowi m.in. przebudowa przystanków osobowych i stacji w celu zapewnienia dostępności i komfortu wszystkim podróżnym. Na stacji Mszana Dolna oraz na przystankach Mszana Dolna Marki i Raba Niżna wybudowane będą nowe, wysokie perony, ułatwiające wsiadanie do pociągów. Na peronach znajdą się wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Wsparciem w komunikacji dla osób niewidomych i niedowidzących będzie oznakowanie z systemem ścieżek naprowadzających, a na stacji Mszana Dolna dodatkowo również przejście pod torami z windą.

W ramach realizacji projektu Podłęże - Piekiełko, Ministerstwo Infrastruktury podpisało już umowę za prawie 430 mln zł na modernizację odcinka linii kolejowej nr 104 Rabka Zaryte – Mszana Dolna.

W ramach projektu ruszyły już prace na odcinkach Chabówka – Rabka Zaryte i Klęczany – Nowy Sącz. Wartość realizowanych prac, wynikająca z umów z wykonawcami na odcinku Klęczany – Nowy Sącz i Chabówka - Rabka Zaryte, to nieco ponad 1,1 mld zł netto.

Co powstanie w ramach modernizacji linii Chabówka-Nowy Sącz?

Modernizacja trasy nr 104 Chabówka - Nowy Sącz to część większego przedsięwzięcia zarządcy infrastruktury kolejowej. Przygotowywane jest połączenie kolejowe Podłęże - Piekiełko, które oprócz modernizacji i elektryfikacji 75 km trasy Chabówka - Nowy Sącz, obejmuje budowę 58 km nowej linii, łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną.

Oprócz torów, obiektów inżynieryjnych i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, przebudowane będą stacje i przystanki.

Na odcinku między bocznicą w Klęczanach a Nowym Sączem przebudowana zostanie stacja Marcinkowice oraz przystanki Nowy Sącz Chełmiec i Nowy Sącz Miasto. Wyższe perony oraz nowe przejścia podziemne, winda i dojścia ułatwią dostęp do kolei wszystkim podróżnym. Zwiększy się komfort i bezpieczeństwo w połączeniach regionalnych, a także dalekobieżnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska