W górach Wigilia kojarzy się nie tylko z karpiem, ale i z pstrągiem. Kłopot w tym, że zazwyczaj podajemy je w ten sam sposób. Istnieje obawa, że może się przez to rybka znudzić.
Co zrobić, żeby w te święta nieco zaskoczyć najbliższych nie tylko atmosferą, ale i niecodziennym smakiem rybnej potrawy? Jak niestandardowo przygotować karpia i pstrąga podpowiada specjalnie dla naszych Czytelników Zofia Listoś, szefowa kuchni w hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem.
Karp w migdałach
Na Podhalu gaździny zazwyczaj podają karpia w dzwonkach z patelni smażonego na oleju.
Ciekawa propozycja to podanie karpia w migdałach. - Przepis jest bardzo prosty, a smak takiego karpia jest zdecydowanie inny. Jest nieco słodki - mówi Zofia Listoś.
Co potrzebujemy: świeżego karpia, klarowane masło, prażone migdały, rozmaryn.
Co robimy: kroimy karpia w tzw. dzwonki. Smażymy je na patelni na klarowanym maśle, do którego dorzucamy kilka gałązek rozmarynu. Pod koniec smażenia dodajemy na patelnię prażone migdały. Karpia, żeby był soczysty, powinniśmy smażyć ok. po 5-7 minut z każdej strony, w zależności od grubości dzwonka.
Karp po żydowsku
Karpia można także podać na zimno. - To tzw. karp po żydowsku. Jest równie smaczną propozycją na wigilijny stół , co karp w migdałach - mówi pani Zosia.
Co potrzebujemy: świeżego karpia, cebulę, migdały, rodzynki, suszone figę i morele, żelatynę, sól i pieprz. Będzie to rybka na słodko.
Co robimy: dzwonki z karpia przez ok. 10 min. gotujemy w wodzie z dodatkiem cebuli, rodzynek, migdałów, a także suszonej figi i moreli (dwa ostatnie składniki są opcjonalne). Gotujemy go przez ok. 6-7 minut. Dodajemy odrobinę soli i pieprzu, a następnie żelatynę. Wykładamy całość do brytfanki i odstawiamy w chłodne miejsce, aż stężeje.
Karpia możemy także wyfiletować - tzn. pozbyć się z niego ości, co najlepiej zrobić przy pomocy... pęsetki.
Pstrąg w rydzach
Pstrąg to druga ryba, którą jedzą górale w wigilijny wieczór. -Pstrąga można usmażyć w całości albo zrobić z niego filety. Najlepiej smażyć go na klarowanym maśle z odrobiną oleju. Wtedy on jest o wiele smaczniejszy - mówi nasza szefowa. Pstrąga można zaserwować z rydzami.
Co potrzebujemy: świeżego pstrąga, klarowane masło, olej, rydze, cebulę, czosnek.
Co robimy: pstrąga smażymy na patelni na maśle i oleju, a na osobnej patelni rydze z cebulą i czosnkiem. Gotowymi rydzami posypujemy pstrąga. Tak przygotowany pstrąg zaskoczy i zachwyci naszych gości.
Zupa rybna na święta
W trakcie przygotowywania karpia lub pstrąga, zawsze w kuchni zostanie nam trochę resztek z ryb. Te można wykorzystać i ugotować zupę rybną, którą zaserwujemy w pierwszy dzień świąt.
Co potrzebujemy: resztki ryby (głowa, kręgosłup), filet z ryby, marchew, pietruszka, por, świeży koper, śmietana.
Co robimy: najpierw przez min. dwie godziny na delikatnym ogniu gotujemy wywar z resztek ryb i z warzyw. Potem przecedzamy wywar, gotujemy ponownie i dodajemy pokrojone kawałki fileta z ryby (bez ości), dodajemy świeży koper i przyprawiamy do smaku. Możemy zupę zabielić śmietaną i zaserwować ją w towarzystwie czosnkowej grzanki.