https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podróż do źródeł naszej narodowej tożsamości

Paweł Gzyl
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy wikipedia
W najbliższy weekend możemy się przenieść do epoki kamienia łupanego i poznać ludność, która wtedy zamieszkiwała m.in. Bieszczady.

W 2014 r. tradycyjnie podczas drugiego i trzeciego weekendu września w całej Polsce odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa, pod wspólnym dla 22. edycji hasłem "Dziedzictwo - źródło tożsamości". To doskonała okazja do poznania bogactwa zabytków materialnych, a także tradycji poszczególnych regionów naszego kraju.

- Większość z nas, poproszona o zdefiniowanie dziedzictwa kulturowego jako źródła tożsamości, będzie miała problem z precyzyjnym określeniem tego sformułowania. Wszyscy jednak intuicyjnie, "podskórnie" rozumiemy i czujemy, że to jest poczucie wspólnoty, której podstawą są niepodważalne wartości oparte na wszystkim tym, co w sferze duchowej i materialnej odziedziczyliśmy po poprzednich pokoleniach - mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W dniach 20-21 września dzięki wizycie w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy pod Jasłem przeniesiemy się w pradzieje. To właśnie tam odbędzie się impreza "Bez epoki kamienia nie byłoby naszego istnienia". Aby przybliżyć realia tego czasu, do skansenu przyjadą rekonstruktorzy zajmujący się tym najdawniejszym okresem w dziejach świata. Podczas pokazów archeologii eksperymentalnej zwiedzający poznają tajniki obróbki oraz wydobycia krzemienia, zapoznają się z technikami obróbki bursztynu, który był wykorzystywany już od epoki kamienia.

21 września Muzeum Budownictwa w Sanoku zaprasza na cykl imprez z okazji 22. edycji EDD. W programie m.in. wystawa pn. "Bojkowie i Łemkowie w kulturze Karpat (w obiektywie prof. R. Reinfussa)" przybliżająca kulturę autochtonicznej ludności, która zagospodarowała Bieszczady i Beskid Niski. Na wystawie będą pokazywane zdjęcia wykonane w latach 30. XX wieku.

Co wiesz o Krakowie? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
horus
tylko co wspólnego mają "słowianie" z naszą narodową, polską tożsamością, język to tylko znak umowny, nie każdy zamieszkujący Polskę jest przecież jakimś sławianinem, do szkoły Gniewko synu głup...
g
gniewko_syn_ryba
od epoki kamienia łupanego ??? :-0 A co wspólnego kultura tamtej epoki ma z naszą narodową tożsamością ?...
g
gniewko_syn_ryba
od epoki kamienia łupanego ??? :-0 I co kultura tamtej epoki ma wspólnego z naszą jeśli weźmie się pod uwagę, że Słowianie pojawili się na naszych ziemiach dopiero w V-VII w. (dokładnie nie wiadomo) naszej ery ???... Panie Gzyl, do szkoły wróć... ;)))
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska