FLESZ - Cała Polska w strefie żółtej
Noc, a właściwie trzy wypełnione poezją dni. Tegoroczna święto poezji w Krakowie rozpocznie się już w piątek 9 października spotkaniami z twórcami przed debiutem, ale to w sobotę odbędzie się zdecydowana większość zaplanowanych na ten rok wydarzeń. Wśród nich warsztaty poetyckie, rozmowy o języku i literaturze, konkursy, spektakle teatralne, książkowe debiuty czy przedstawienia angażujące najmłodszych. Będzie to też podróż po różnych dzielnicach Krakowa, bo akcje w ramach wydarzenia odbędą się w lokalnych księgarniach i bibliotekach, muzeach, centrach kultury, na teatralnych scenach i krakowskich ulicach.
Ale po kolei.
W sobotę 10 października o godz. 10 w Pawilonie Wyspiańskiego rozpoczną się warsztaty z Małgorzatą Lebdą. Poetka i fotograficzka opowie o możliwościach patrzenia na tekst literacki i łączeniu sztuk wizualnych oraz poetycko-artystycznych działań. Natomiast w samo południe aktorzy Teatru Proscenium zapraszają na opowieść muzyczną o podróżach małego sztukmistrza, który udaje się do Afryki, Persji, na północ do krainy białych niedźwiedzi i na zachód aż do Meksyku, a wszystko to za sprawą konia z papieru, który staje się Pegazem, czyli spektakl "O przygodach i igraszkach wesołego Patałaszka" według Anny Świrszczyńskiej.
O tej samej porze i także dla młodszych odbiorców literatury w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie odbędzie się spektakl "Żagle wyobraźni".
- Wydarzenie jest finałem warsztatów poetyckich dla dzieci, który przybierze formę teatralnego spektaklu - mówi Krystyna Hussak-Przybyło, reżyserka spektaklu. - Od miesiąca uczestnicy warsztatów pochylali się nad poezją dziecięcą, a teraz będą mieli okazję wystąpić przed innymi młodymi widzami. Zabawa będzie polegała na wspólnej wyprawie do nieodkrytej Ameryki śladem Krzysztofa Kolumna - dodaje. Spektakl "Sen o Kolumbie" na kanwie utworu J. Litwiniuka "Opera o Kolumbie" rozpocznie się o godz. 12 przy ul. Wietora 13.
Popołudnie będzie należało przede wszystkim do dorosłych. Spacer poetycki dla mikroturystów i mikroturystek poprowadzą Piotr Marecki i Aleksandra Małecka, którzy zachęcają krakowian by zamiast po Krakowie oficjalnym i historycznym spacerować po tym prywatnym, tworzących tu poetów i poetek. - Planujemy poetyckie kręcenie się, snucie połączone z czytaniami, rozmowami i mikro-wykładami na tematy zaproponowane przez krakowskie środowiska młodopoetyckie - zapowiadają organizatorzy wydarzenia. Podróżowanie to rozpocznie się o godz. 15.30 przy ul. Felicjanek, następnie uczestnicy skierują się w stronę Powiśla. Do grupy będzie można dołączyć także na kolejnych etapach 5-godzinnego spaceru, śledząc w mediach społecznościowych jej obecną lokalizację.
Z kolei o godz. 18 spod budynku przy ul. Krupniczej 22 na ulice Krakowa wyjedzie Zaczarowana Dorożka. Jej podróżnymi będą krakowscy poeci - złożą oni kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza, pod ostatnim miejscem zamieszkania Czesława Miłosza oraz pod kamienicą rodzinną Wisławy Szymborskiej.
Noc Poezji to także okazja do doświadczania poezji w nieoczywistych odsłonach – na fuzję poezji i form teatralnych zapraszają między innymi Teatr Nowy Proxima, który zaprasza na godz. 21 na spektakl-instalację "Tu i wszędzie jest moja ziemia", którego bezpośrednią inspiracją jest podróż Czesława Miłosza do Mittelbergheim w Alzacji na skutek depresji. Wystąpi także Teatr Odwrócony, Teatr Mumerus (w Muzeum Archeologicznym) oraz Teatr 52 Hz (w Synagodze Poppera). Kabaretowe formy zaproponują natomiast Teatr Vis a Vis oraz teatr Barakah, który zaprasza na godz. 22 na specjalne wydanie Chochli Literackiej.
- Będą to podróże - od tych małych z kuchni do pokoju przez dawniejsze aż po przyszłe na drugi i kolejne końce świata. W tegorocznych okolicznościach warto powspominać, pomarzyć i poplanować oglądanie świata po epidemii - mówi Anna Wyrwik, rzeczniczka teatru Barakah.
Na zakończenie tegorocznej Nocy Poezji w niedzielę 11 października o godz. 17 odbędzie się spacer śladem piosenki poetyckiej. Na wydarzenie należy się zapisać pod adresem [email protected].
Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej Krakowskich Nocy.
Dziesięć najseksowniejszych teledysków wszechczasów [WIDEO]
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
