Zdecydowanie pozytywnie ustanowienie dnia wolnego 12 listopada ocenia 26 proc., taka sam grupa uważa że to raczej pozytywne rozwiązanie. Negatywnie podchodzi do tej decyzji 26 proc., przy czym zdecydowanie źle – 16 proc, a raczej negatywnie – 10 proc. Aż 22 proc. Polaków nie ma na ten temat zdania.
„Ocena pomysłu wydłużania świętowania w dużej mierze jest powiązana z preferencjami politycznymi. Wyborcy PiS są zdecydowanie większymi zwolennikami celebrowania odzyskania niepodległości (72 proc.) niż zwolennicy Platformy Obywatelskiej (zaledwie 39 proc. uważa dodatkowy dzień wolny za dobry pomysł, a 51 proc. jest do pomysłu nastawione co najmniej sceptycznie)” - czytamy na money.pl.
A może wolne w Wigilię?
Ankietowanych zapytano także, który dzień w roku powinien być ustawowo wolny od pracy na stałe. Aż 57 proc.. wskazało na 24 grudnia, bo w Wigilię i tak wielu Polaków bierze wolne, a ci, którzy do pracy przychodzą, z reguły są z niej wypuszczani wcześniej. Dotyczy to także pracowników handlu.
Dla 12 proc. wolne przydałoby się w ostatni dzień roku, by mogli spokojnie przygotowywać się do zabawy sylwestrowej. Także 12 proc. chciałoby mieć wolne 2 maja, co zapewniłoby im długi weekend majowy (wiele osób bierze wolne na ten dzień). Kolejne 7 proc. chciałoby mieć długi weekend po Bożym Ciele. A tylko 6 proc. wskazuje na potrzebę wolnego dnia od pracy w Wielki Piątek...
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Wyniki wyborów samorządowych 2018: rekordowa frekwencja, sensacyjne wyniki, ciekawa II tura