Jakub Maj
Jakub Maj
Polacy za granicą. To był całkiem udany weekend dla reprezentantów Polski w swoich klubach. Asystę zaliczył Bartłomiej Drągowski. Swojego pierwszego gola w sezonie strzelił Karol Świderski. Kolejne trafienie w lidze dorzucił też Przemysław Frankowski. Minionego weekendu dobrze wspominać nie będzie polski sędzia Paweł Raczkowski. Arbiter został wciągnięty w "aferę alkoholową".

Stany Zjednoczone: Karol Świderski z pierwszym golem w sezonie

Niedzielne spotkanie z Real Salt Lake polski napastnik zaczął w pierwszym składzie. Świderski wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie w 27. minucie. 26-latek przyjął piłkę przed polem karnym, przełożył futbolówkę na lewą nogę i uderzył. Bramkarz nie miał szans z tym precyzyjnym strzałem. W barwach gości wystąpił również Kamil Jóźwiak. Skrzydłowy zagrał 77 minut, ale nie było to najlepsze spotkanie 24-latka. Drużyna z dwoma Polakami w składzie zajmuje obecnie 14. miejsce (przedostatnie) w Konferencji Wschodniej z bilansem: jedna wygrana, dwa remisy i cztery przegrane.

Grecja: Afera z sędzią Raczkowskim okazała się fake newsem?

W niedzielę media obiegła informacja, że Paweł Raczkowski oraz jego asystenci, którzy mieli sędziować mecz w lidze greckiej, nadużyli alkoholu podczas podróży samolotem do Aten. W internecie wybuchła burza i oskarżanie polskich arbitrów.

Po paru godzinach greccy dziennikarz poinformowali, że do "afery alkoholowej" prawdopodobnie nie doszło, a niemal wszystkie informacje podawane z początku przez greckie media są nieprawdziwe. Do wyjaśniania całej sprawy włączył się nawet Olympiakos - jeden z klubów, który walczy o mistrzostwo w obecnym sezonie. Klub w oficjalnym komunikacie wskazał winnego całej sytuacji - to AEK Ateny. Drużyna zarzuca swoim rywalom, że cała akcja z oskarżeniem polskich sędziów była ustawiona tylko po to, aby doszło do zmiany rozjemców niedzielnego spotkania AEK - Aris. Zdaniem Olympiacosu, maczał w tym palce Steve Bennett - szef greckich sędziów oraz Panagiotis Baltakos - prezes greckiej federacji.

Polscy sędziowie chcieli jak najszybciej wyjaśnić całą sytuację. Portal "Meczyki" ustalił, że Paweł Raczkowski i asystenci zgłosili się na policję, aby sprawdzić swoją trzeźwość. Alkomat nie pozostawił złudzeń - w momencie badanie arbitrzy byli trzeźwi.

Belgia: Kamil Piątkowski wrócił po kontuzji

Kamil Piątkowski to jeden z największych nieobecnych marcowego zgrupowania reprezentacji Polski. Środkowy obrońca jest w bardzo dobrej formie od początku sezonu, ale kilka tygodni temu przytrafiła mu się kontuzja łydki. Polak już wyleczył uraz i w ostatnim meczu ligowym zagrał 20 minut z Unionem SG. Polak nie zagrał świetnego meczu, ale powrót na boisko to dobry znak dla Fernando Santosa przed czerwcowymi powołaniami.

Anglia: Kiwior dostał 10 minut i mógł zawalić bramkę; Fabiański zawodnikiem meczu

Jakub Kiwior jest powoli i konsekwentnie wprowadzany do pierwszej drużyny Arsenalu. W weekend środkowy obrońca dostał kolejną szansę na występ w Premier League. 23-latek wszedł na boisko w 80. meczu z Liverpoolem. Niestety chwilę po wejściu Polak przegrał "przebitkę", po której została wyprowadzona świetna akcja "The Reds". Na szczęście Darwin Nunez w sytuacji "sam na sam" strzelił w bramkarza.

Viaplay

Łukasz Fabiański nadal jest w stanie bronić na najwyższym poziomie. Polak w meczu z Fulham został wybrany najlepszym piłkarzem meczu. West Ham wygrał 1:0, a "Fabian" zaliczył trzy interwencje oraz pięć celnych podań.

Piłkarze powołani na marcowe mecze reprezentacji:

Bramkarze:

• Bartłomiej Drągowski (Spezia) - cały mecz z Fiorentiną, asysta (1:1)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - cały mecz z Atalantą, zawodnik meczu (2:0)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) - cały mecz z Lazio (1:2)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton) - cały mecz z Manchesterem City (1:4)
  • Bartosz Bereszyński (Napoli) - cały mecz na ławce z Lecce (2:1)
  • Matty Cash (Aston Villa) - leczy kontuzję
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - cały mecz na ławce w meczu z Sassuolo (2:1)
  • Robert Gumny (Augsburg) - grał do 65. minuty w meczu z Koln (1:3)
  • Michał Karbownik (Fortuna Duesseldorf) - cały mecz z Arminią (2:2)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - grał od 80. minuty w meczu z Liverpoolem (2:2)
  • Kamil Piątkowski (KAA Gent) - grał od 70. minuty w meczu z Unionem SG (1:1)
  • Tymoteusz Puchacz (Panathinaikos) - cały mecz na ławce z Olympiacosem (2:0)
  • Bartosz Salamon (Lech Poznań) - cały mecz z Wartą Poznań (2:0)

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham) - cały mecz z Reading (1:1)
  • Kacper Kozłowski (Vitesse) - grał do 79. minuty w meczu z Go Ahead Eagles (2:0)
  • Ben Lederman (Raków Częstochowa) - mecz z Radomiakiem obędzie się 10 kwietnia
  • Karol Linetty (Torino) - cały mecz na ławce z Romą (0:1)
  • Przemysław Frankowski (Lens) - cały mecz ze Strasbourgiem, bramka (2:1)
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - cały mecz z Borussią Mönchengladbach (0:2)
  • Michał Skóraś (Lech Poznań) - grał do 89. minuty w meczu z Wartą Poznań, dwie bramki (2:0)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - cały mecz z Arisem Saloniki (3:1)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - cały mecz z Waalwijk (5:1)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - cały mecz na ławce z Lecce (2:1)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - cały mecz z Torino (1:0)

Napastnicy:

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) - mecz z Gironą odbędzie się 10 kwietnia
  • Krzysztof Piątek (Salernitana) - cały mecz z Interem (1:1)
  • Karol Świderski (Charlotte) - grał do 66. minuty w meczu z Realem Salt Lake, bramka (1:3)