MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policja chce usprawnić system zgłaszania zaginionego dziecka. To pokłosie m.in. śmierci 14-latki z Andrychowa

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Pilotaż obejmuje łącznie 79 jednostek organizacyjnych Policji z całodobową służbą dyżurną (59 jednostek w województwie małopolskim i 20 w województwie opolskim).
Pilotaż obejmuje łącznie 79 jednostek organizacyjnych Policji z całodobową służbą dyżurną (59 jednostek w województwie małopolskim i 20 w województwie opolskim). Policja
W Małopolsce realizowany jest pilotażowy projekt, w ramach którego osoba zgłaszająca zaginięcie dziecka będzie mogła bezpośrednio połączyć się telefonicznie z dyżurnym danej komendy wojewódzkiej Policji. Odbędzie się to przy pomocy specjalnego telefonu (tzw. sztywne łącze). Pilotaż obejmuje łącznie 79 jednostek organizacyjnych Policji z całodobową służbą dyżurną (59 jednostek w województwie małopolskim i 20 w województwie opolskim).

Z telefonu można skorzystać na miejscu w komisariacie podczas zgłaszania zaginięcia dziecka. Jeśli osoba zgłaszająca stwierdzi, że jest problem ze zgłoszeniem lub jest zbyt długa kolejka do zgłoszeń, ale sprawa jest niecierpiąca zwłoki to powinna skorzystać z bezpośredniego połączenia ze specjalnym zespołem w komendzie wojewódzkiej.

Pilotaż to pokłosie śmierci 14-latki z Andrychowa. 28 listopada 2023 r. do szpitala dziecięcego trafiła 14-letnia dziewczynka, która była w stanie głębokiej hipotermii. Wcześniej, tego dnia, dziewczynka zadzwoniła do ojca, że źle się czuje i nie wie gdzie jest. Rodzic zgłosił sprawę Policji, która opublikowała komunikat o poszukiwaniu dziecka. Rodzina szukała Natalii też na własną rękę. Niedługo potem nieprzytomną dziewczynkę odnalazł przyjaciel rodziny. Wezwano karetkę. Jej życia niestety nie udało się uratować.

Zapewnić szybkość i efektywność obiegu informacji

Komenda Główna Policji powołała specjalny zespół, który ma opracować i wdrożyć koncepcje podniesienia standardów obsługi zdarzeń mogących powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci. Chodzi o sytuacje, gdy trzeba zapewnić szybkość i efektywność obiegu informacji.

9 lutego br. rozpoczęto jej realizację. Planuje się, że w ciągu 3 miesięcy przeprowadzona zostanie ewaluacja projektu, która oceni zasadność jego kontynuacji lub modyfikacji. Ocena zostanie zakończona sprawozdaniem.

Uruchomiono specjalny telefon, który pełni funkcję pomocniczą w podejmowaniu niezwłocznych działań przez Policję. Połączyć się będzie można także z dyżurnym danej komendy wojewódzkiej Policji. Odbędzie się to przy pomocy specjalnego telefonu (tzw. sztywne łącze).

Będzie to możliwe w sytuacji:

  • odmowy przyjęcia lub opieszałości w przyjęciu przez Policję zawiadomienia o zdarzeniu mogącym powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci (także w przemocy domowej);
  • próby odesłania zawiadamiającego o zaginięciu dziecka do innej jednostki Policji;
  • zwłoki w podejmowaniu przez Policję czynności poszukiwawczych po przyjęciu zawiadomieniu o zaginięciu;
  • braku kontaktu z prowadzącym sprawę, a jednocześnie braku wiedzy na temat przebiegu prowadzonych czynności.

Pilotaż obejmie łącznie 79 jednostek organizacyjnych Policji z całodobową służbą dyżurną (59 jednostek w województwie małopolskim i 20 w województwie opolskim).

Kampania informacyjna

W ostatnim czasie zmienił się model poszukiwania pomocy przez dzieci. Najmłodsi coraz częściej, zamiast rozmowy telefonicznej, korzystają z czatów. Wynika to przede wszystkim z trudności dzieci w bezpośrednim komunikowaniu swoich problemów. Tzw. telefony zaufania i czaty obsługują pedagodzy i psychologowie. Są one anonimowe. Większość z nich jest bezpłatna zarówno z połączeń komórkowych, jak i stacjonarnych. Część z nich działa całą dobę.

W Komendzie Głównej Policji opracowano także plakat i ulotkę zawierające informację o numerach telefonów obsługiwanych przez instytucje/organizacje, które udzielają wsparcia i pomocy młodym ludziom. Plakaty i ulotki można znaleźć w pomieszczeniach recepcyjnych wszystkich jednostek organizacyjnych Policji. Policjanci przekazują także te materiały w szkołach podczas spotkań realizowanych w ramach ds. profilaktyki społecznej oraz ds. nieletnich.

Ponadto, na portalu policja.pl uruchomiono stronę internetową dotyczącą telefonów zaufania. Ze strony można też pobrać plakat i ulotkę informacyjną. Więcej informacji w komunikacie - Potrzebujesz wsparcia? Ważne telefony

Tragedia w Andrychowie

Ranking cen mieszkań krakowskich dzielnic. Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Kraków. Najdroższe i najtańsze mieszkania. Ranking dzielnic ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska