Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja obserwuje pieszych, kontroluje ich zachowanie na drodze

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. KPP Kraków
Policjanci drogówki z powiatu krakowskiego przeprowadzili akcję pod nazwą Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". celem mundurowych była obserwacji pieszych i kontrolowanie tego, czy nie łamią przepisów ruchu drogowego narażając się na niebezpieczeństwo.

Funkcjonariusze szczególnie zwracali uwagę na pieszych przechodzących przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, a obserwowali też kierowców poruszających się w rejonie przejścia dla pieszych.

W ramach całodziennych działań policjanci skontrolowali 72 pojazdy i ujawnili 50 wykroczeń, popełnionych zarówno przez pieszych, jak i kierujących w okolicach przejść dla pieszych. Podczas tej akcji funkcjonariusze natrafili na dwóch nietrzeźwych rowerzystów, a do tego zatrzymali cztery dowody rejestracyjne ze względu na zły stan techniczny kontrolowanych pojazdów.

Co robić, aby uniknąć wypadku w pobliżu przejścia dla pieszych:

Jeśli w pobliżu przejścia dla pieszych znajduje się pieszy, kierowca ma obowiązek zwolnić, ułatwi to szybką reakcję w razie nagłego wejścia przechodnia na przejście. Podstawowym obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się na przejściu.

Wyprzedzanie w bezpośrednim pobliżu przejścia dla pieszych jest ryzykowne, dlatego też przepisy wyraźnie tego zabraniają. Czujność należy zachować również podczas manewru omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem, aby wysadzić pasażera. W takiej sytuacji powinniśmy zatrzymać się i upewnić, że zza pojazdu na przejście nie wkroczy pieszy.

Nie tylko kierowcy mają obowiązek zachować ostrożność zbliżając się w rejon przejścia dla pieszych, ale także i sami piesi. Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. Przez drogę można przejść poza przejściem dla pieszych w przypadku, jeśli znajduje się ono w odległości większej niż 100 m. Przechodzenie poza wyznaczonymi pasami jest możliwe jedynie, jeśli nie powoduje niebezpieczeństwa na drodze. W takim przypadku pieszy jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa pojazdom, a także przemierzania jezdni po możliwie najkrótszej trasie, prostopadle do osi jezdni.

Kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, zza innego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność. Zabrania się zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, przechodzenia przez drogę w miejscu o ograniczonej widoczności, przebiegania przez drogę, czy przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Bardzo istotną kwestią jest przemierzanie przejścia dla pieszych przez rowerzystów. Obowiązuje kategoryczny zakaz przejeżdżania rowerem lub motorowerem przez przejście. Z pojazdu trzeba zsiąść, przeprowadzając go powoli przez pasy.
Ponadto, jednym z bardzo istotnych elementów bezpieczeństwa pieszych jest noszenie przez nich odblasków, dzięki którym stają się widoczniejsi dla kierowców, w szczególności w porach wieczornych.

"Zaklinam was, wytrwajcie. Nie jesteście sami." Artyści i dziennikarze wspierają nauczycieli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Policja obserwuje pieszych, kontroluje ich zachowanie na drodze - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska