https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci kontrolują przejścia dla pieszych w Małopolsce z drona. Jak wpływa to na statystyki wypadków?

Ewa Wacławowicz
Małopolska Policja
We wtorek 20 czerwca 2023 roku małopolscy policjanci ruchu drogowego w miejscowości Dojazdów (powiat krakowski), prowadzili kolejne działania z wykorzystaniem drona mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych. - Dzięki dodatkowemu narzędziu posiadanemu przez Policję jakim jest dron, jesteśmy w stanie ujawnić z powietrza wiele wykroczeń, a tym samym poprawiać bezpieczeństwo na naszych drogach - mówią.

Akcja prowadzona była w ciągu skrzyżowań o dużym natężeniu ruchu. Znajduje się tam kilka przejść dla pieszych, które to podczas realizowanych działań zostały objęte szczególnym nadzorem. Policjanci, w trosce o bezpieczeństwo pieszych, przy użyciu drona, ujawniali wykroczenia kierujących polegające na nieprawidłowym zachowaniu w rejonach przejść dla pieszych.

-Wyprzedzanie bezpośrednio przed jak i na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, a zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu są bardzo niebezpiecznymi wykroczeniami w ruchu drogowym. Za takie zachowania, kierujący może otrzymać mandat karny w wysokości 1500 zł. oraz 15 pkt karnych - informują funkcjonariusze

Chcąc ograniczyć te naruszenia prawa kierujących, policjanci podczas działań starali się również edukować i uświadamiać tych uczestników ruchu drogowego na jakie narażają niebezpieczeństwo zarówno siebie jak i inne osoby znajdujące się na drodze, w tym głównie pieszych. Wręczane były ulotki przygotowane przez policjantów z wydziału ruchu drogowego KWP w Krakowie zawierające zasady prawidłowego wyprzedzania.

- Obowiązujące przepisy określają zachowanie kierującego, który zbliża się do przejścia dla pieszych. Ma on zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu oraz znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Piesi korzystając z przejścia dla pieszych muszą również zachować szczególną ostrożność. Zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd - zaznaczają policjanci

Podczas działań edukowano również pieszych, którzy w tym czasie korzystali z przejścia dla pieszych. Przypominano im podstawowe zasady bezpiecznego przekraczania jezdni. Tego typu akcje policyjne spotykają się z aprobatą lokalnych mieszańców, którzy dzięki temu czują się bezpieczniejsi.

W 2023 o połowę zmniejszyła się liczba wypadków na przejściach

W okresie od 1 stycznia do 18 czerwca 2023 roku, w Małopolsce doszło do 209 wypadków z udziałem pieszych, w których 10 osób pieszo poruszających się po drogach poniosło śmierć, a 198 zostało rannych. Porównując te dane z analogicznym okresem roku ubiegłego liczba wypadków z udziałem pieszych uległa zmniejszeniu o 8, a liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych jest mniejsza o 6.

W 2022 roku w Małopolsce doszło do 483 wypadków z udziałem pieszych, w których 28 pieszych poniosło śmierć, a 451 zostało rannych. Porównując te dane z rokiem 2021 liczba wypadków uległa zmniejszeniu o 6 proc., liczba osób rannych pozostała na podobnym poziomie, natomiast liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych uległa zmniejszeniu prawie o połowę.

Małopolska Policja w trosce o bezpieczeństwo pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego realizuje wiele działań: nadzorczo kontrolnych, profilaktyczno – edukacyjnych oraz inżynieryjnych. Przedsięwzięcia te przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa pieszych na drogach, co pokazują dane statystyczne. Na przestrzeni lat 2016 – 2022 liczba wypadków z ich udziałem spadła o 54 proc., liczba zabitych zmniejszyła się o 57%, a liczba rannych jest mniejsza o 55 proc.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
To już jest łapanka na kierowców. Te drony to skandal, a policja mogłaby więcej mandatów wlepiać PIESZYM i rowerzystą. Pieszy powinien mieć obowiązek zahcowania maksymanej ostrożności i USTAPIENIA pierwszeństwa pojazdom przed wkroczeniem na "zebrę". Nie może pieszy na jezdni byc jak na chodniku!!! Najlepiej byłoby w ogóle wyeliminowac ruch pieszy z jezdni poprzez budowę kładek nad jezdniami i przejść podziemnych.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska