Od poniedziałku, 17 czerwca, instruktorzy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie rozpoczęli szkolenie żołnierzy 6. Batalionu Dowodzenia z taktyki działań w pododdziale zwartym. Celem szkolenia jest odpowiednie zapoznanie żołnierzy z taktyką działań w zakresie indywidualnym oraz w pododdziałach zwartych w obliczu konfliktu hybrydowego na granicy z Białorusią. Wojskowi zostali zapoznani z przepisami dotyczącymi środków przymusu bezpośredniego, nakazami i zakazami przy używaniu tych metod.
- Podczas szkolenia żołnierze mogli poznać specyfikację techniczną, aspekty prawne oraz technikę używania oraz wykorzystywania środków przymusu bezpośredniego. Za przeprowadzenie tego szkolenia na terenie garnizonu małopolskiego został wyznaczony Oddział Prewencji Policji w Krakowie. Szkolenie jest pierwszym dniem, w którym żołnierze mogą się przygotować się do dynamicznych i niebezpiecznych działań z osobami, które bezprawnie przekraczają polską granicę - informuje małopolska policja.
Jak zapewnia policja, szkolenie będzie kontynuowane i będzie stanowić podstawową bazę wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych dla wojskowych odbywających służbę na pasie granicznym.
Obecnie na Podlasiu jest m.in. 47 funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie.
Część policjantów służbę pełni wraz z 1. Warszawską Brygadą Pancerną im. Tadeusza Kościuszki, patrolują oni rejon przygraniczny, reagują na wszelkie próby nielegalnego przekroczenia granicy.
Szkolenie na Pasterniku
W ubiegłym tygodniu specjaliści z 6 Brygady Powietrznodesantowej szkolili policjantów OPP w Krakowie z "Zielonej taktyki". Był to drugi etap szkoleń na krakowskim Pasterniku.
- 12 czerwca br. na terenie jednostki wojskowej na Pasterniku funkcjonariusze krakowskiego Oddziału Prewencji Policji w Krakowie ćwiczyli taktyki poruszania się w terenie zielonym. W pierwszej części dnia szkoleniowego funkcjonariusze uczyli się poruszać po lesie i komunikować się niewerbalnie, podczas działań pościgowych. Na koniec dnia policjanci brali udział w symulacjach „na gorąco”, gdzie musieli wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności w ogniu walki. Szkolenie miało na celu przygotować funkcjonariuszy do działań w niezurbanizowanym i nieznanym terenie, z wykorzystaniem ukształtowania terenu. To kolejny etap doskonalenia, które będzie jeszcze kontynuowane, gdyż zielona taktyka jest zagadnieniem szerokim, którego nie da się opanować podczas kilku godzin teorii i praktyki - informuje małopolska policja.
Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły
