MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Krakowa szkolą żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej. Spadochroniarze też służą na wschodniej granicy

Aleksandra Łabędź
Specjaliści z 6 Brygady Powietrznodesantowej 12 czerwca szkolili policjantów OPP w Krakowie z "Zielonej taktyki"
Specjaliści z 6 Brygady Powietrznodesantowej 12 czerwca szkolili policjantów OPP w Krakowie z "Zielonej taktyki" Małopolska Policja
Oddział Prewencji Policji w Krakowie rozpoczął kilkudniowe szkolenie dla żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej z taktyki działań w pododdziale zwartym. - Celem szkolenia jest odpowiednie zapoznanie żołnierzy z taktyką działań w zakresie indywidualnym oraz w pododdziałach zwartych w obliczu konfliktu hybrydowego na granicy z Białorusią - informuje małopolska policja. W ubiegłym tygodniu role były odwrotne. 12 czerwca to żołnierze szkolili policjantów z taktyk w zorganizowanych działaniach zespołowych podczas pościgów i poszukiwań w terenach zalesionych.

Od poniedziałku, 17 czerwca, instruktorzy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie rozpoczęli szkolenie żołnierzy 6. Batalionu Dowodzenia z taktyki działań w pododdziale zwartym. Celem szkolenia jest odpowiednie zapoznanie żołnierzy z taktyką działań w zakresie indywidualnym oraz w pododdziałach zwartych w obliczu konfliktu hybrydowego na granicy z Białorusią. Wojskowi zostali zapoznani z przepisami dotyczącymi środków przymusu bezpośredniego, nakazami i zakazami przy używaniu tych metod.

- Podczas szkolenia żołnierze mogli poznać specyfikację techniczną, aspekty prawne oraz technikę używania oraz wykorzystywania środków przymusu bezpośredniego. Za przeprowadzenie tego szkolenia na terenie garnizonu małopolskiego został wyznaczony Oddział Prewencji Policji w Krakowie. Szkolenie jest pierwszym dniem, w którym żołnierze mogą się przygotować się do dynamicznych i niebezpiecznych działań z osobami, które bezprawnie przekraczają polską granicę - informuje małopolska policja.

Jak zapewnia policja, szkolenie będzie kontynuowane i będzie stanowić podstawową bazę wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych dla wojskowych odbywających służbę na pasie granicznym.

Obecnie na Podlasiu jest m.in. 47 funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie.

Część policjantów służbę pełni wraz z 1. Warszawską Brygadą Pancerną im. Tadeusza Kościuszki, patrolują oni rejon przygraniczny, reagują na wszelkie próby nielegalnego przekroczenia granicy.

Szkolenie na Pasterniku

W ubiegłym tygodniu specjaliści z 6 Brygady Powietrznodesantowej szkolili policjantów OPP w Krakowie z "Zielonej taktyki". Był to drugi etap szkoleń na krakowskim Pasterniku.

- 12 czerwca br. na terenie jednostki wojskowej na Pasterniku funkcjonariusze krakowskiego Oddziału Prewencji Policji w Krakowie ćwiczyli taktyki poruszania się w terenie zielonym. W pierwszej części dnia szkoleniowego funkcjonariusze uczyli się poruszać po lesie i komunikować się niewerbalnie, podczas działań pościgowych. Na koniec dnia policjanci brali udział w symulacjach „na gorąco”, gdzie musieli wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności w ogniu walki. Szkolenie miało na celu przygotować funkcjonariuszy do działań w niezurbanizowanym i nieznanym terenie, z wykorzystaniem ukształtowania terenu. To kolejny etap doskonalenia, które będzie jeszcze kontynuowane, gdyż zielona taktyka jest zagadnieniem szerokim, którego nie da się opanować podczas kilku godzin teorii i praktyki - informuje małopolska policja.

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska