Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Interwencja policji na osiedlu w Oświęcimiu
Dyżurny komendy w Oświęcimiu otrzymał zgłoszenie o głośnej imprezie alkoholowej odbywającej się w jednym z oświęcimskich mieszkań. Pod wskazany adres natychmiast pojechał jeden z patroli. W mieszkaniu policjanci zastali trzech nietrzeźwych mężczyzn oraz dwóch małych chłopców w wieku 6 i 10 lat. Mundurowi ustalili, że matką dzieci jest 31-letnia mieszkanka Śląska. Była to konkubina jednego z mężczyzn znajdujących się w mieszkaniu. Kobieta będąca pod silnym działaniem alkoholu została znaleziona na jednej z ławek przed blokiem. 31-latka odmówiła poddania się badaniu stanu trzeźwości, jednakże jej stan oraz zachowanie jednoznacznie wskazywało na mocny wpływ alkoholu. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa na szkodę swoich dzieci kobieta została zatrzymana. Chłopcy zostali oddani pod opiekę rodziny.
- Wobec 31-letniej matki dzieci policjanci z Wydziału Kryminalnego wszczęli postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia albo uszczerbku na zdrowiu małoletnich nad którymi miała ona obowiązek opieki
- informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Materiały w sprawie ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki, które mogło zagrozić życiu i zdrowiu, a także bezpieczeństwu dzieci zostały przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.
Stan w jakim kobieta została znaleziona oraz zaniedbanie, którego się dopuściła wobec swoich dzieci może świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu w związku z powyższym dzielnicowy odrębny wniosek skieruje do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oświęcimiu.
- Za popełnione przestępstwo kobiecie grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat
- dodaje policjantka.
Apel policji w Oświęcimiu
Przy tej okazji policja apeluje o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób niepełnosprawnych.
- W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba niepełnosprawna doznaje przemocy lub jest zaniedbywana wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem, kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach należy interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112
- podkreśla Małgorzata Jurecka.
Podziękowania za prawidłową reakcję na przemoc.
Ogromne podziękowania należą się wszystkim osobom, które reagują na przypadki przemocy i zaniedbania. Powiadamiając służby i instytucje nie dają przyzwolenia na krzywdzenie słabszych i bezbronnych.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Dni Olkusza 2022. Ale była zabawa! Zobaczcie naszą galerię zdjęć!
- Miliony złotych dla Małopolski z Polskiego Ładu. Głównie na remonty i budowę dróg
- Gwiazdy TikToka w klubie Energy2000. Młodzi celebryci rozbujali dyskotekę
- KIBICE. Unia Oświęcim – Wieczysta Kraków. Ponad pół tysiąca kibiców na meczu
- Finalistki Miss Małopolski zaprezentowały się w sukniach. Zobaczcie zdjęcia
- Na zamku w Pieskowej Skale trwają wielkie prace. Turyści narzekają
