https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policyjna profilaktyka wśród seniorów. Jak nie dać się oszukać oraz o bezpieczeństwie w domu i na ulicy

Jerzy Zaborski
Oświęcimscy policjanci prowadzą wiele akcji prewencyjnych, także wśród seniorów, uświadamiając im zasady działania oszustów.
Oświęcimscy policjanci prowadzą wiele akcji prewencyjnych, także wśród seniorów, uświadamiając im zasady działania oszustów. KPP Oświęcim
Policjanci prowadzą wiele akcji prewencyjnych, także wśród seniorów, bo to oni są najbardziej narażeni na oszustów, stosujących coraz bardziej pomysłowe metody zdobycia łatwej dla nich gotówki.

Podczas ostatniego spotkania z okazji Dnia Seniora, które odbyło się w Klubie Seniora „Krokus” na osiedlu Zasole w Oświęcimiu, dzielnicowy st. asp. Łukasz Januszyk, przedstawił seniorom ważne tematy z zakresu prewencji kryminalnej i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Powinny one zainteresować także mieszkańców powiatów chrzanowskiego, olkuskiego czy wadowickiego, bo są uniwersalne.
 
W pierwszej części spotkania policjant przybliżyli rolę i zadania dzielnicowego oraz działanie i sposób korzystania z programów na rzecz bezpieczeństwa; Dzielnicowy Bliżej Nas, Krajowa Mapa Zagrożeń oraz aplikacja Moja Komenda.

Druga część spotkania została poświęcona kwestii zagrożeń dla osób starszych. Funkcjonariusz omówił problematykę oszustw metodami m. in. „na wnuczka” „na wypadek”, „na policjanta”, „na prokuratora” oraz „na pracownika banku”. Szczególną uwagę zwrócił na fakt, że oszuści często wykorzystują chęć niesienia pomocy przez seniorów,  zwłaszcza osobom z najbliższej rodziny. Mundurowy udzielił  wskazówek  - jak nie stać się osobą pokrzywdzoną takim przestępstwem oraz co zrobić w przypadku, gdy do przestępstwa dojdzie.

Policyjna profilaktyka wśród seniorów. Jak nie dać się oszukać oraz o bezpieczeństwie w domu i na ulicy

Policja: życie pokazuje, że edukacja prewencyjna seniorów w Oświęcimiu daje efekty

- W naszym powiecie zanotowaliśmy już kilka nieudanych prób szukania seniorów, kiedy osoba starsza, dzięki prawidłowej reakcji, spłoszyła oszusta. To są dla nas dowody na to, że akcje prewencyjne przynoszą skutki i są potrzebne. Pewnie, że w sytuacji kryzysowej nie wszyscy potrafią się zachować tak, jak się ich szkoli, ale każde spłoszenie amatora łatwej gotówki jest zwycięstwem seniora – podkreśla Małgorzata Jurecka, oficer prasowy oświęcimskiej policji.

Podczas spotkania przypomniano zasady poruszania się pieszego po drogach w ramach programu „Bezpieczny Pieszy”, podkreślając ogromną rolę elementów odblaskowych noszonych na odzieży podczas poruszania się ulicami po zmroku. Policjant przedstawił również założenia społecznej kampanii profilaktycznej #Dzieciństwo bez przemocy, apelując, aby seniorzy reagowali na wszystkie przejawy przemocy wobec dzieci, a także na przemoc domową.  
 
Była też dyskusja na temat bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Uczestnicy spotkania przy herbatce, kawie i domowym cieście. Chętnie dzielili się z policjantem swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, bo to dzięki nim uniknęli zagrożenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska