Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politycy zainteresowali się tematem zapadlisk w Trzebini. Rząd oferuje wsparcie. Badania zostaną rozszerzone, by zdiagnozować zagrożenie

OPRAC.:
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyły się kolejne rozmowy na temat zapadlisk w Trzebini
W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyły się kolejne rozmowy na temat zapadlisk w Trzebini Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita mocno zaangażował się w pomoc gminie Trzebina, gdzie na pokopalnianych terenach regularnie pojawiają się zapadliska. W poniedziałek (6 lutego) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyły się kolejne rozmowy. W spotkaniu udział wzięli pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, główny geolog kraju Piotr Dziadzio, poseł Krzysztof Kozik, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.

Politycy zainteresowali się tematem zapadlisk w Trzebini. Rząd oferuje wsparcie, badania zostaną rozszerzone

Na spotkaniu w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie obecni byli także m.in. przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.

Jak podkreślił podczas spotkania wiceminister Piotr Dziadzio, resort klimatu i środowiska udziela pomocy merytorycznej w zakresie geologii.

Państwowa Służba Geologiczna oferuje pełne wsparcie w sprawie zapadlisk w Trzebini. Służymy naszą wiedzą i metodologią badawczą oraz interpretacyjną, którą dysponujemy. Wszyscy działamy w imię dobra publicznego – podkreślił minister Piotr Dziadzio.

Podstawą oceny zagrożeń występujących w Trzebini musi być dokładna inwentaryzacja zapadlisk oraz poszerzone i kompleksowe analizy gruntu i budowy geologicznej. Z ramienia Spółki Restrukturyzacji Kopalń – następcy prawnego Kopalni Węgla Kamiennego „Siersza” – badania takie prowadzi zespół ekspertów Akademii Górniczo-Hutniczej. Naukowcy wykorzystują do nich georadar spektralny oraz techniki mikrograwimetryczne.

Proces badawczy prowadzony przez AGH powinien zakończyć się do 15 lutego 2023 roku. Uczeni do przeprowadzenia badań wytypowali 10 rejonów pomiarowych.

Rozszerzenie badań przez Państwową Służbę Geologiczną

Zgodnie z dyspozycją wiceministra Piotra Dziadzia badania te zostaną dodatkowo rozszerzone w oparciu o metodologię badawczą i analityczną, jaką dysponuje Państwowa Służba Geologiczna.

- Ten etap nastąpi po zakończeniu analiz prowadzonych przez AGH. Co istotne, obie metodologie są względem siebie uzupełniające. Wyniki obu procesów badawczych zostaną na siebie nałożone, co powinno nastąpić w perspektywie dwóch tygodni od zakończenia analiz AGH, w obszarze analizowanym przez uczelnię. Następnie – po wyciągnięciu wniosków z połączonych metod badawczych – wyniki będą mogły zostać przedstawione opinii publicznej. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy naszymi badaniami obejmiemy szerszy obszar, wykraczając poza ten, w którym następują obecnie deformacje nieciągłe. Wspólne wykorzystanie obu metod pozwoli jeszcze dokładniej zmapować potencjalne zagrożenia – zapowiedział wiceminister.

Narzędziami, które zostaną dodatkowo wykorzystane przez Państwową Służbę Geologiczną, będą: satelitarna interferometria radarowa, analizy numeryczne terenu na podstawie lotniczego skaningu laserowego oraz terenowe prace kartograficzne.

Dalszym etapem będzie analiza geologiczna obszaru złoża węgla kamiennego „Siersza” i korelacja wyników badań z mapami górniczymi, co pozwoli na wyznaczenie potencjalnych nowych stref, w obrębie których może dojść do pojawienia się zapadlisk.

Konieczne jest dwuetapowe działanie: rozpoznanie i lokalizacja zagrożeń oraz szybkie prace naprawcze w zakresie zapadniętego terenu - likwidacja pojawiających się zapadlisk oraz badanie warunków hydrogeologicznych pod kątem ewentualnego dodatkowego wpływu na rozwój sytuacji. Aktywnie działamy na rzecz służby społeczeństwu – podsumowuje główny geolog kraju Piotr Dziadzio.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska