
Nawet nie wiesz, że ci nobliści mają związki z Polską

Albert Michelson (fizyka - 1907 rok)
Urodzony w 1852 r. w Prowincji Poznańskiej (czyli ziemiach zaboru pruskiego). Syn Żyda Samuela Michelsona i Polki Rozalii z domu Przyłubskiej. W 1855 r. cała rodzina wyjechała do USA, gdzie Michelson spędził resztę życia. Ale do końca życia mówił o swoim polskim pochodzeniu. Mimo, że nie urodził się na terenie państwa polskiego, przez całe życie konsekwentnie wpisywał w dokumentach Polskę jako miejsce urodzenia

Isidor Isaac Rabi (fizyka - 1944 rok)
Urodził się w 1898 r. w Rymanowie w Galicji, terenach zaboru austriackiego. Przyszedł na świat w rodzinie żydowskiej. Rozpoczął naukę w szkole, lecz w wieku czterech lat wraz z matką wyjechał do USA, gdzie spędził resztę życia

Tadeusz Reichstein (fizjologia/medycyna - 1950 rok)
Urodził się w Kraju Nadwiślańskim (Imperium Rosyjskie) w zasymilowanej rodzinie żydowskiej (ojciec był inżynierem chemikiem), kultywującej polskie tradycje. Imię otrzymał na cześć Tadeusza Kościuszki.
Dzieciństwo spędził też w Kijowie i w Jenie. Od ósmego roku życia aż do śmierci mieszkał w Szwajcarii, dokąd jego rodzice, którzy zdobyli później polskie obywatelstwo i posiadali je do końca życia, uciekli z Rosji z powodu pogromów Żydów. W okresie międzywojennym kilkukrotnie odwiedził ojczysty kraj i mieszkającą w nim rodzinę. Wszyscy jego polscy krewni zginęli podczas II wojny światowej w obozach zagłady.
Do końca życia dobrze rozumiał po polsku. Wspierał rozwój Polaków studiujących i pracujących na uczelniach szwajcarskich, fundując im stypendia.
Utrzymywał kontakty z polskimi uczelniami: w 1978 otrzymał doktorat honoris causa na Uniwersytecie Polskim w Londynie, a w 1995 w Akademii Medycznej w Gdańsku. Od 1988 był członkiem honorowym Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, otrzymał Medal „Zasłużony dla Włocławka”, a w 1994 honorowe obywatelstwo tego miasta.
Od 1994 członek Polskiej Akademii Nauk