"Prezentowane dzieła można podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza z nich obejmuje medale stworzone na zamówienie osób prywatnych i instytucji, które upamiętniają rocznice, wydarzenia oraz postaci. Dzieła te wpisują się w ustalone kryteria medalu i są kontynuacją wielowiekowej tradycji. Druga grupa to prace powstałe z artystycznych potrzeb samych twórców. Stanowią ich indywidualne wypowiedzi zarówno w sprawach bardziej osobistych, jak i w ważnych kwestiach społecznych oraz kulturowych" - wyjaśnia MNK.
Do udziału w ekspozycji zaproszono 48 artystów, którzy reprezentują różne pokolenia, ośrodki artystyczne, a także specjalizacje.
Jak wyjaśniają organizatorzy, każdy twórca miał możliwość zaprezentowania pięciu dowolnie wybranych przez siebie realizacji, bez względu na tematykę, format, materiał i technikę. Jedyne ograniczenie stanowiła cenzura czasowa powstania prac, czyli lata 2018-2024.
Efektem ich pracy jest prezentowany na wystawie zbiór 190 dzieł sztuki. Tak szeroka formuła zapewniła bogactwo tematów i stylistyk, czyniąc wystawę przekrojowym spojrzeniem na współczesne medalierstwo.
Wystawa „Polskie medalierstwo 2018-2024” potrwa zaledwie do 9 marca.
