Współpraca polsko-słowacka wciąż się rozwija, a za jej centrum może służyć Małopolska, która od 20 lat efektywnie współpracuje ze swoim przygranicznym wojewódzkim odpowiednikiem: Krajem preszowskim. To wspólne projekty edukacyjne, kulturalne, ale także turystyczne i infrastrukturalne. Tym razem oba kraje spotkały się na szczeblu ministerialnym. W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyły się polsko-słowackie konsultacje, w których udział wzięli m.in.: Arkadiusz Mularczyk - sekretarz stanu ds. polityki europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Andrej Stančík - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich Słowacji, Ambasador RP w Bratysławie Krzysztof Strzałka, zastępca Ambasadora Słowacji w Warszawie - Martin Cimerman i Konsul Generalna - Zlata Šipošová.
Jednym głosem w sprawie Ukrainy i bezpieczeństwa
Rozmowy dotyczyły m.in. kwestii dwustronnych oraz aktualnych wyzwań stojących przed oboma państwami. Podczas polsko-słowackiego spotkania podkreślono także rolę jaką oba kraje odgrywają w pomocy ogarniętej wojną Ukrainie.
Dzielne czworonogi. Pierwsze psy szkolone w Nowym Sączu jadą...
- Agresja Rosji na Ukrainę wymaga naszej jedności i współpracy. Dziękujemy Słowacji za pomoc humanitarną i wojskową dla Ukrainy. To ważne, że nasze kraje mówią jednym głosem. Ważne, żeby w ramach naszej współpracy transgranicznej poprawiała się nasza infrastruktura drogowa i kolejowa. Chcemy usłyszeć od samorządowców, co możemy zrobić wspólnie i lepiej, żeby nasza współpraca jeszcze lepiej się układała – zaznacza Arkadiusz Mularczyk.
Nie tylko Ukraina mogła w ostatnim czasie liczyć na pomoc Polski.
- Anglicy mówią, że przyjaciel w potrzebie, to prawdziwy przyjaciel. W ostatnim roku Polska pomogła nam nie tylko gospodarczo, ale także udostępniła swoje samoloty do ochrony naszej przestrzeni powietrznej. Polska jest nie tylko naszym sąsiadem i sojusznikiem, to przede wszystkim nasz przyjaciel – dziękował Andrej Stančík.
Z myślą o przygranicznych gminach
Agenda polsko-słowackiego spotkania nie dotyczyła tylko Nowego Sącza. Zaraz po spotkaniu w Starostwie Powiatowym jej uczestnicy udali się na spotkanie do Piwnicznej-Zdroju i Muszyny.
- Spotkamy się jeszcze dzisiaj z burmistrzami Piwnicznej i Muszyny oraz lokalnymi samorządowcami, aby bezpośrednio od nich usłyszeć o projektach, które możemy realizować ze słowackimi przyjaciółmi. Na pewno część z nich dotyczy połączeń komunikacyjnych: drogowych i kolejowych. Nasze regiony są przecież atrakcyjne turystycznie. Dzięki takim spotkaniom i rozmowom jak dzisiejsze, możemy usprawnić współpracę i zwrócić uwagę na elementy najważniejsze dla mieszkańców regionów przygranicznych – mówi Mularczyk.
Rozmowy maja dotyczyć m.in. autobusowych połączeń miedzy nadgranicznymi miejscowościami, transportu drogowego i kolejowego. Chociaż szczegóły proponowanych roziązań będą już należały do kompetencji ministerstw infrastruktury po obu stronach granic.
- My w ministerstwie spraw zagranicznych jesteśmy takimi listonoszami: przekazujemy informacje do właściwych ministerstw, gdzie powinny trwać negocjacje i zapadać decyzje – dodaje słowacki minister Andrej Stančík.
- TOP największych firm w Nowym Sączu i regionie. Zna ich cała Polska
- Zagraniczne piękności. Oto żony, dziewczyny i partnerki piłkarzy Sandecji Nowy Sącz
- Plejada gwiazd na otwarciu kliniki medycyny estetycznej w Nowym Sączu
- Sądecki Banksy, czyli Mgr Mors i jego kolejna odsłona „Serialu na Węgierskiej”
- Nieziemskie wnętrza Astro Centrum. "Ten obiekt może zrobić furorę"
- Stworzyła dzieło sztuki z czekolady, masy cukrowej i wódki. Zdobyła Grand Prix
Jak Polacy zareagowali na atak Rosji na Ukrainę? SONDA
