Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polsko-słowackie konsultacje w Nowym Sączu. Ministrowie spraw zagranicznych chcą poznać potrzeby przygranicznych gmin

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Andrej Stančík - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich Słowacji oraz Arkadiusz Mularczyk - sekretarz stanu ds. polityki europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
Andrej Stančík - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich Słowacji oraz Arkadiusz Mularczyk - sekretarz stanu ds. polityki europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janusz Bobrek
Nowy Sącz oraz pobliska Piwniczna i Muszyna stały się miejscem polsko-słowackich rozmów na temat współpracy politycznej i gospodarczej Polski i Słowacji, nie tylko w obliczu wojny za wschodnią granicą. Ministra Andreja Stančíka na Sądecczyznę zaprosił Arkadiusz Mularczyk, sekretarz stanu ds. polityki europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Współpraca polsko-słowacka wciąż się rozwija, a za jej centrum może służyć Małopolska, która od 20 lat efektywnie współpracuje ze swoim przygranicznym wojewódzkim odpowiednikiem: Krajem preszowskim. To wspólne projekty edukacyjne, kulturalne, ale także turystyczne i infrastrukturalne. Tym razem oba kraje spotkały się na szczeblu ministerialnym. W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyły się polsko-słowackie konsultacje, w których udział wzięli m.in.: Arkadiusz Mularczyk - sekretarz stanu ds. polityki europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Andrej Stančík - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich Słowacji, Ambasador RP w Bratysławie Krzysztof Strzałka, zastępca Ambasadora Słowacji w Warszawie - Martin Cimerman i Konsul Generalna - Zlata Šipošová.

Jednym głosem w sprawie Ukrainy i bezpieczeństwa

Rozmowy dotyczyły m.in. kwestii dwustronnych oraz aktualnych wyzwań stojących przed oboma państwami. Podczas polsko-słowackiego spotkania podkreślono także rolę jaką oba kraje odgrywają w pomocy ogarniętej wojną Ukrainie.

Psy przeszły półroczne szkolenie w Belgii oraz dwutygodniowe w Nowym Sączu. Tu poznały swoich ukraińskich przewodników

Dzielne czworonogi. Pierwsze psy szkolone w Nowym Sączu jadą...

- Agresja Rosji na Ukrainę wymaga naszej jedności i współpracy. Dziękujemy Słowacji za pomoc humanitarną i wojskową dla Ukrainy. To ważne, że nasze kraje mówią jednym głosem. Ważne, żeby w ramach naszej współpracy transgranicznej poprawiała się nasza infrastruktura drogowa i kolejowa. Chcemy usłyszeć od samorządowców, co możemy zrobić wspólnie i lepiej, żeby nasza współpraca jeszcze lepiej się układała – zaznacza Arkadiusz Mularczyk.

Nie tylko Ukraina mogła w ostatnim czasie liczyć na pomoc Polski.

- Anglicy mówią, że przyjaciel w potrzebie, to prawdziwy przyjaciel. W ostatnim roku Polska pomogła nam nie tylko gospodarczo, ale także udostępniła swoje samoloty do ochrony naszej przestrzeni powietrznej. Polska jest nie tylko naszym sąsiadem i sojusznikiem, to przede wszystkim nasz przyjaciel – dziękował Andrej Stančík.

Z myślą o przygranicznych gminach

Agenda polsko-słowackiego spotkania nie dotyczyła tylko Nowego Sącza. Zaraz po spotkaniu w Starostwie Powiatowym jej uczestnicy udali się na spotkanie do Piwnicznej-Zdroju i Muszyny.

- Spotkamy się jeszcze dzisiaj z burmistrzami Piwnicznej i Muszyny oraz lokalnymi samorządowcami, aby bezpośrednio od nich usłyszeć o projektach, które możemy realizować ze słowackimi przyjaciółmi. Na pewno część z nich dotyczy połączeń komunikacyjnych: drogowych i kolejowych. Nasze regiony są przecież atrakcyjne turystycznie. Dzięki takim spotkaniom i rozmowom jak dzisiejsze, możemy usprawnić współpracę i zwrócić uwagę na elementy najważniejsze dla mieszkańców regionów przygranicznych – mówi Mularczyk.

Rozmowy maja dotyczyć m.in. autobusowych połączeń miedzy nadgranicznymi miejscowościami, transportu drogowego i kolejowego. Chociaż szczegóły proponowanych roziązań będą już należały do kompetencji ministerstw infrastruktury po obu stronach granic.

- My w ministerstwie spraw zagranicznych jesteśmy takimi listonoszami: przekazujemy informacje do właściwych ministerstw, gdzie powinny trwać negocjacje i zapadać decyzje – dodaje słowacki minister Andrej Stančík.

Jak Polacy zareagowali na atak Rosji na Ukrainę? SONDA

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska