Program Współpracy Transgranicznej Interreg Polska-Słowacja 2014-2020 umożliwia realizację różnych projektów dwóm sąsiadującym krajom. W Polsce dotyczy to terenów przygranicznych w Małopolsce, na Śląsku i Podkarpaciu.
- Łączna wartość podpisywanych umów to 4,1 miliona euro środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To jednak nie jest pełna kwota jaką program przeznaczył na wspólną ochronę, promocję i rozwój unikalnych zabytków, pomników kultury i natury, w który ten obszar obfituje. Znajduje się tu 11,5 tys. obiektów dziedzictwa kulturowego, 23 z 35 obiektów z Polski i Słowacji wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położone tu parki narodowe i parki krajobrazowe stanowią ponad jedna czwarta powierzchni łącznego obszaru pogranicza polsko-słowackiego. Z powodu tych zasobów przeznaczono na ten cel ponad 77 milionów euro z EFRR, czyli ponad połowę budżetu programu - powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.
Programie, które będą realizowane w Małopolsce dotyczą torfowisk wysokich (po polskiej stronie w Czarnym Dunajcu) oraz „Stworzenie warunków dla zachowania kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa na polskiej i słowackiej Orawie”.
Pierwszy projekt jest wart ponad 1 mln euro. Na polsko-słowackim pograniczu powstaną dwa muzea przyrodnicze z multimedialnymi ekspozycjami poświęconymi torfowiskom: w Polsce w drewnianym historycznym budynku w centrum miejscowości Chochołów, na Słowacji – w renesansowej plebanii na dziedzińcu Zamku Orawskiego.
Dodatkowo gmina Czarny Dunajec wykona dwa odcinki ścieżek pieszo-rowerowych (o długości 3,68 km) prowadzących do torfowisk. Na turystów będą czekać dwa miejsca odpoczynku – jednym z nich będzie odrestaurowany stuletni wagon kolejki wąskotorowej.
Drugi projekt jest wart ponad 600 tys. euro. W ramach inwestycji w Lipnicy Wielkiej powstanie Centrum Produktu Lokalnego wraz z amfiteatrem, trybunami, placem Piotra Borowego oraz stoiskami wystawienniczymi), zaś w gminie Bobrów – muzeum przybliżające historię i dziedzictwo Orawy. W obiektach tych zaplanowane są polsko-słowackie wydarzenia społeczno-kulturalne, pozwalające na to, aby Polacy i Słowacy jeszcze lepiej się poznawali i wzbogacali swoje relacje.
Follow https://twitter.com/gaz_krakowskaZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2017 tuż tuż
źródło: naszemiasto.pl
