Pomysł, by naturalnej wielkości sylwetka Bohdana Smolenia stojącego obok ławeczki, pod którą leży kot, stanęła na rogu ulic Jabłonowskich i Czapskich przy Domu Studenckim „Bratniak” narodził się w gronie Stowarzyszenia Wychowanków Uniwersyteckich Studiów Rolniczych w Krakowie oraz członków Kabaretu „Pod Budą” – uczelni, na której studiował słynny kabareciarz.
- Jest to postać ważna dla nas, dla Uniwersytetu Rolniczego. Istotne są także związki Bohdana Smolenia z Krakowem, był przecież współtwórcą krakowskiej kultury studenckiej, kabaretu "Pod Budą" mieszczącego się w klubie "Buda" właśnie przy ulicy Jabłonowskich. Pamiętajmy, że kultura studencka to jeden z ważniejszych elementów Krakowa – wyjaśniał nam pomysłodawca inicjatywy Michał Szanduła, dyrektor Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Rolniczego. - Inna sprawa, że Bohdan Smoleń jest postacią nie tylko kabaretową, ale i aktorem, warto się chwalić takimi postaciami.
Zaproponowana przez Stowarzyszenie lokalizacja pomnika nawiązuje do ważnego dla kultury studenckiej klubu (klub "Buda" został zamknięty w 1979 roku i reaktywowany dekadę temu) oraz akademika UR, w którym mieszkał niegdyś student Smoleń.
Na takie usytuowanie pomnika nie zgodziło się miasto. Powód? Na wąskim chodniku dodatkowe elementy będą utrudniać komunikację. Za ustawieniem ławeczki Smolenia w tej lokalizacji byli krakowscy radni. Jako że teren stanowi strefę buforową dla obszaru wpisanego na listę UNESCO, pomysłodawcy uczczenia Bohdana Smolenia musieli zasięgnąć opinii wojewódzkiego konserwatora, a ten wydał pozytywną opinię. Ostatecznie więc nie ma przeciwwskazań, by pomnik stanął tam, gdzie zaplanowali pomysłodawcy. Potrzebna jeszcze formalna zgoda wydziału architektury, o którą już zabiega Stowarzyszenie Wychowanków Uniwersyteckich Studiów Rolniczych w Krakowie.
Sam pomnik jest już gotowy - rzeźbę wykonał prof. krakowskiej ASP Karol Badyna. Jak podlicza Michał Szanduła, w 85 proc. pomnik jest już opłacony, wciąż można dorzucić się do powstania pomnika, wpłacając datek na numer konta Stowarzyszenia (można go znaleźć m.in. na facebookowym profilu „Postawimy człowieka z brązu – Bohdan Smoleń”.
Za kilka miesięcy Uniwersytet Rolniczy będzie świętował jubileusz 70-lecia istnienia, czy dawni studenci uczelni będą już mogli zobaczyć pomnik na żywo?
Pierwsze szkolenie WOT w 2023 roku
