FLESZ - Rzecznik Rządu o projekcie o pomocy kredytobiorcom

Projekt został przegłosowany mimo uzyskanych wcześniej negatywnych opinii Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Zarządu Dróg Miasta Krakowa oraz powołującego się na ich zdanie - Prezydenta Krakowa.
Sprawa nie jest jednak przesądzona - zwraca uwagę radna i przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Małgorzata Jantos. - Tym głosowaniem Rada Miasta jako organ stanowiący „poleciła” urzędowi postawienie pomnika. Dalsze kroki należą więc do urzędników i zależą od tego, jak bardzo wiążące są opinie konserwatorów oraz środowiska osób niepełnosprawnych, które zwracało uwagę na praktyczne utrudnienia wynikające z realizacji tego projektu. To nie jest prosta sprawa, ale to dobrze - zaznacza.
Radny Dominik Jaśkowiec dodaje, że miasto jeszcze raz będzie musiało wystąpić o wszystkie dokumenty i pozwolenia, w tym warunki konserwatorskie.
Teraz trzeba będzie poszukać kompromisu. Nie co do tego, w jakim miejscu stanie pomnik, bo do tego kompetencje ma Rada i to zostało przegłosowane, tylko jak on ma wyglądać. Urząd będzie musiał uzgodnić z konserwatorem wygląd pomnika, znaleźć dla niego jakąś kompromisową formę - podkreśla Dominik Jaśkowiec.
Dyskusja wokół możliwości postawienia pomnika-ławeczki Bohdana Smolenia na rogu Czapskich i Jabłonowskich trwa od lipca ubiegłego roku i od początku zdania na temat rzeźby i jej lokalizacji były podzielone. Wtedy inicjatorzy projektu - Stowarzyszenie Wychowanków Uniwersyteckich Studiów Rolniczych w Krakowie - poinformowali, że rzeźba słynnego kabareciarza już jest gotowa i wystąpili do miasta z wnioskiem o zgodę na jej postawienie w przestrzeni publicznej. Magistrat o zdanie zapytał Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Zarząd Dróg Miasta Krakowa.
Pierwszy z nich w piśmie tak uzasadniał swoją opinię: "umieszczenie rzeźby w proponowanym miejscu, pomimo stosunkowo małych wymiarów, narusza w tym miejscu te walory układu urbanistycznego, które były podstawą dla wpisania tego miejsca do rejestru zabytków. Przytwierdzona do narożnika «Bratniaka» rzeźba zakłóca właściwy odbiór estetyczny elewacji tego budynku, zaburza też osie widokowe". Kiedy oba podmioty negatywnie zaopiniowały pomysł, negatywna opinia spłynęła również od Prezydenta Miasta Krakowa.
Inicjatorzy podkreślali jednak, że zaproponowana lokalizacja jest szczególna ze względu na powiązania z jego bohaterem - mieszczący się przy Czapskich Klub Buda i akademik Smolenia przy Jabłonowskich, a także możliwość wyjścia z pomysłem poza środowisko akademickie, i odrzucali propozycje umieszczenia rzeźby na terenie kampusu UR. Na początku marca rezolucja w sprawie lokalizacji rzeźby Bohdana Smolenia przy budynku "Bratniaka" była głosowana przez Radę Miasta Krakowa i uzyskała większość głosów. Wówczas radny Łukasz Wantuch, który od początku opowiadał się za tym projektem, zapowiedział złożenie projektu uchwały w tej sprawie. Głosowanie odbyło się w środę, 11 maja.
Zostały złamane podstawowe procedury - podkreśla Małgorzata Jantos. - Nie jestem przeciwna upamiętnianej osobie, tylko metodzie. Nikt nie pytał o zgody, nie zabiegał o zezwolenia. Grupa znajomych skrzyknęła się, zamówiła pomnik i wskazała miastu miejsce. Tak się nie robi, pojawił się niebezpieczny precedens - zaznacza.
- Oto najbardziej nieokiełznany park kieszonkowy w Krakowie. Królują w nim... chwasty!
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogrody Sióstr Klarysek. Zobaczcie sami, jak tam pięknie ZDJĘCIA
- Masny Ben w klubie Energy2000, czyli grube balety w przytkowickiej dyskotece
- Trasa Łagiewnicka wygląda na gotową. Kiedy pojedziemy nową drogą?