Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc medyczna dla ukraińskich pacjentów – na takich samych zasadach, jakie obowiązują Polaków

materiał informacyjny NFZ
Karolina Misztal
Ukraińcy, którzy uciekając przed agresją Rosji, znaleźli schronienie w naszym kraju, mogą liczyć na opiekę medyczną na takich samych zasadach, jakie obowiązują Polaków. Chorym onkologicznym kontakt z polskim ośrodkiem i kontynuację leczenia nowotworu w naszym kraju ułatwi całodobowa, bezpłatna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pacjenci onkologiczni z Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną, mogą kontynuować swoje leczenie nad Wisłą. Od 9 marca br. infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia umożliwia takim osobom kontakt z polskimi ośrodkami, gdzie będzie możliwa dalsza terapia nowotworu. Dotyczy to obywateli ukraińskich, leczonych w Ukrainie z powodu raka, którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę od 24 lutego 2022 roku.

Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800-190-590, pacjent może zgłosić potrzebę kontynuacji terapii onkologicznej w Polsce. Wystarczy, że zostawi konsultantowi infolinii swoje dane kontaktowe. Zostaną one następnie przekazane do ośrodka podejmującego się organizacji dalszego leczenia. Ośrodek skontaktuje się z pacjentem w ciągu dwóch dni roboczych, aby uzyskać szczegółowe informacje o chorym i przebiegu dotychczasowego leczenia. W każdym województwie jest przynajmniej jedna placówka onkologiczna, gotowa do przyjęcia pacjentów z Ukrainy.

Infolinia NFZ dla pacjentów onkologicznych z Ukrainy
Онкологічні пацієнти з України можуть продовжити лікування у Польщі

Całodobowa infolinia

Połączenie z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia – 800-190-590 – jest bezpłatne. Działa ona całodobowo, przez siedem dni w tygodniu, także w święta. Korzystając z niej, pacjenci otrzymują szybką, kompleksową i przejrzystą informację dotyczącą zasad funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, w tym o profilaktyce onkologicznej. Infolinia zapewnia obsługę pacjentów w językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. Informacje można uzyskać także przez pocztę elektroniczną, czat lub wideorozmowę z tłumaczem języka migowego.

Bezpłatna pomoc w przychodniach i szpitalach

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju przyznaje prawo do świadczeń medycznych, refundacji leków i zaopatrzenia w wyroby medyczne Ukraińcom, którzy przybyli do Polski, uciekając przed agresją Rosji. Nowe przepisy weszły już w życie. Zasady opieki są analogiczne jak te obowiązujące ubezpieczonych w naszym kraju. Oznacza to, że w razie potrzeby ukraińscy pacjenci mogą bez opłat korzystać z pomocy medyków w przychodniach podstawowej opieki medycznej, poradniach specjalistycznych czy szpitalach, które mają zawartą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Koszty udzielonej im pomocy pokryje NFZ z budżetu państwa.

Narodowy Fundusz Zdrowia z Rzecznikiem Praw Pacjenta przypominają o prawie do równego dostępu do świadczeń medycznych dla obywateli polskich i ukraińskich. Zgodnie z ustawą z 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 roku, mają prawo do korzystania ze świadczeń medycznych i refundacji leków na analogicznych zasadach jak ubezpieczeni w Polsce.

Warto pamiętać, że narodowość lub obywatelstwo nie mogą być przesłankami do przyjmowania pacjentów poza kolejnością, a każdy pacjent ma prawo, by o kolejności jego dostępu do świadczeń medycznych w placówkach medycznych decydowały kryteria medyczne, stan zdrowia oraz miejsce na liście oczekujących (dotyczy np. poradni specjalistycznych, zabiegów planowych). W sytuacji ratowania życia zawsze decyduje stan zdrowia pacjenta. Niedopuszczalne są zarówno przypadki, kiedy pomimo braku wskazań medycznych lub bez zachowania kolejności na liście oczekujących obywatele Ukrainy są przyjmowani przed polskimi pacjentami, jak również sytuacje dyskryminowania w równym dostępie do świadczeń.

Пацієнти з України. Тут знайдете інформацію для громадян України про охорону здоров’я в Польщі

Ukraińcy zostali również dopisani przez ministra zdrowia do Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Dzięki temu ci, którzy nie przyjęli preparatu w Ukrainie, za darmo zrobią to w Polsce. Skierowanie na „ukłucie” może im wystawić lekarz.

Карантин, тести і щеплення проти Covid-19

Z myślą o pacjentach zza naszej wschodniej granicy od marca medycy dyżurujący pod numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu udzielają konsultacji także w języku ukraińskim. Narzędzie to umożliwia skonsultowanie swojego stanu zdrowia i niepokojących objawów w czasie, gdy gabinety lekarzy rodzinnych są zamknięte. Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 800-137-200. Telefony od pacjentów są odbierane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 rano kolejnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu
Телеплатформа першого контакту

Ukraińską wersję językową dodano również do aplikacji Internetowe Konto Pacjenta. Zapewnia ona stały dostęp do najważniejszych danych medycznych, gromadzonych w jednym miejscu, m.in. wystawionych e-recept czy e-skierowań. By z niej skorzystać, wystarczy wejść na stronę pacjent.gov.pl i zalogować się do IKP np. poprzez profil zaufany.

Internetowe Konto Pacjenta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomoc medyczna dla ukraińskich pacjentów – na takich samych zasadach, jakie obowiązują Polaków - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska