W obecnych realiach rynkowych większość transakcji dokonywana jest za pomocą przelewów bankowych i jak to często bywa w życiu codziennym, jak również w obrocie gospodarczym - zdarzają się pomyłki. Przy wpisywaniu 26-cyfrowego numeru konta z pewnością może zdarzyć się błąd.
Do niedawna tego typu lapsus oznaczał spore problemy, a odzyskanie środków trwało miesiącami lub niekiedy było nawet niemożliwe. Banki nie były bowiem zobligowane w takich sytuacjach do pomocy swoim klientom, a procedury były niejednolite.
W związku z istniejącymi problemami, ustawodawca dokonał nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, dzięki której odzyskanie omyłkowo przelanych pieniędzy stało się łatwiejsze.
Zgodnie z treścią aktualnych przepisów klient, który zorientuje się, że przekazał pieniądze na niewłaściwy rachunek, ma możliwość skorzystania z pomocy banku (lub SKOK-u, gdyż instytucje te również objęte zostały przepisami ustawy).
Po przekazaniu bankowi informacji o zaistniałej pomyłce, bank w ciągu trzech dni musi poinformować odbiorcę omyłkowego przelewu zarówno o błędzie, jak i o obowiązku zwrotu przekazanej kwoty w ciągu 30 dni. Jeżeli poinformowana instytucja nie prowadzi rachunku odbiorcy, bank zobowiązany jest poinformować bank lub SKOK odbiorcy, który następnie podejmuje analogiczne działania.
W celu ochrony danych odbiorcy, który omyłkowo otrzymał środki, zwrot pieniędzy realizuje się na specjalny tak zwany rachunek techniczny.
Jeżeli odbiorca środków nie zwróci omyłkowo przelanych mu środków na wniosek płatnika, bank ma obowiązek ujawnienia danych osobowych takiego adresata przelewu. Nie ma możliwości zasłonięcia się tajemnicą bankową.
Uzyskanie informacji o personaliach odbiorcy umożliwi skuteczne dochodzenie roszczenia na drodze sądowej z powołaniem się na przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Kwotę otrzymaną bez podstawy prawnej w sytuacji, gdy dyspozycja przelewu była rezultatem błędu należy uznać za nienależne świadczenie. Przypadkowa osoba, na której konto trafią środki, uzyskuje nieuzasadnioną korzyść majątkową i ma obowiązek je zwrócić.
- Z papieskiej laski trysnęła woda. Sprzedają ją po 50 zł
- Most Piastowski był przed wojną dumą mieszkańców Oświęcimia
- Najtańsze domy do kupienia w Małopolsce zachodniej
- Najpiękniejsze strażaczki z Małopolski Zachodniej [ZDJĘCIA]
- Chrzanów. Kasztelania zostanie otwarta na wiosnę [ZDJĘCIA]
- XIII Powiatowy Dzień Seniora. Tłumy w chrzanowskiej hali
WIDEO: Trzy Szybkie
