https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 100 ocalałych z Holokaustu przyjedzie do byłego KL Auschwitz-Birkenau

Piotr Subik
Delegacja około 120 byłych więźniów Auschwitz i ocalałych z Ho­lo­kaustu, m.in. z USA, Kanady i Izraela będzie mogła wziąć udział w głównych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu dzięki wsparciu Ausch­witz--Birkenau Memorial Foundation z Nowego Jorku pod przewodnictwem Ronalda S. Laudera.

Ocalali z innych krajów dołączą do grupy byłych polskich więźniów obozu, którzy przyjadą do Miejsca Pamięci 27 stycznia 2020 r. To wtedy obchodzona będzie 75. rocznica oswobodzenia przez Sowietów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

– O Auschwitz najwięcej nam, powojennym, przekazali Ocalali. To oni utworzyli po wojnie Miejsce Pamięci, to oni spisali ową historię, to oni stali się fundamentem naszej pamięci. 27 stycznia to jest najważniejsza data tego miejsca, wspólna dla wszystkich byłych więźniów, zarówno z Polski, jak i z całego świata – podkreślił dr Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

- Dla zbliżającej się rocznicy najważniejsza jest obecność Ocalałych w tym straszliwym miejscu. Oni są bezpośrednim łącznikiem, świadkami tej przerażającej zbrodni. Dlatego jestem gotów zrobić wszystko, aby przyjechali oni na rocznicę. Świat powinien ich zobaczyć, świat powinien ich usłyszeć, świat powinien pamiętać - dodał Ronald S. Lauder.

Auschwitz-Birkenau Me­mo­rial Foundation jest amerykańską organizacją dobroczynną, której działalność poświęcona jest ochronie Miejsca Pamięci.

Jak podkreśla Paweł Sawicki z oświęcimskiego muzeum, choć rocznica, ze względu na wagę symbolu, będzie obchodzona w wielu miejscach na świecie, to główne obchody będą miały miejsce w autentycznym Miejscu Pamięci.

- To stąd - spod bramy Birkenau - popłynie głos Ocalałych: przesłanie dla współczesnego świata - mówi Sawicki.

Z roku na rok, ze względu na upływ czasu, jest ich coraz mniej. W obchodach 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w 2005 r. wzięło udział ok. 1,5 tys. byłych więźniów. W 2015 r. do Miejsca Pamięci przyjechało ok. 300 świadków historii.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska