Z danych gromadzonych przez Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w ub. miesiącu medycy w całym regionie wystawili 66 tysięcy elektronicznych recept. To sześć razy więcej niż dwa miesiące wcześniej. Wzrosła również liczba lekarzy, którzy dopełnili już formalności, dołączyli do wirtualnej bazy i mogą wystawiać e-dokumenty. W marcu było ich tylko 66, w maju – 212.
Najchętniej w naszym regionie po elektroniczne recepty sięgają przychodnie w Tarnowie i Krakowie, ale na dołączenie do systemu zdecydowały się także placówki z mniejszych miejscowości m.in. Praktyka Grupowa Pediatryczno-Internistyczna w Krzczonowie czy Centrum Medyczne Wamed z Rzuchowa. W całej Polsce z nowego systemu łącznie korzysta już ponad 600 przychodni i gabinetów.
Jak w praktyce działa e-recepta? Podczas wizyty lekarz zapisuje dokument w specjalnie przygotowanym do tego programie. Chory, który założy Internetowe Konto Pacjenta (IKP), za pośrednictwem smsa albo poczty elektronicznej otrzymuje kod potrzebny do zrealizowania recepty. Jeżeli nie ma IKP albo nie korzysta z telefonu komórkowego, medyk przygotowuje dla niego wydruk informacyjny z liczbowym hasłem do okazania w aptece. Kiedy chory pokaże go farmaceucie, ten zyskuje dostęp do informacji o przepisanych mu lekach, które powinien sprzedać.
Wirtualne druki do ordynowania leków całkowicie zastąpią te papierowe od początku przyszłego roku. Przejście na nowy system mają ułatwić przychodniom i szpitalom specjalne dotacje na zakup potrzebnego oprogramowania komputerowego. Małopolski NFZ ma do rozdania na ten cel ponad 1,3 mln zł. Nabór wniosków od zainteresowanych placówek potrwa do 10 sierpnia.
Kraków. Coraz bliżej do otwarcia nowej siedziby Szpitala Uni...
WIDEO: Jedz sezonowo! Na jakie warzywa postawić wiosną i latem?
Źródło: Agencja TVN/x-news
