Będą potrzebne wejściówki
- 28 września 2024 r. na godz. 11.00, 12.00 i 13.00 zaplanowane są trzy tury zwiedzania, połączone z miniwykładami konserwator zabytków Katarzyny Sułkowskiej, zastępcy dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr. Michała Wenklara oraz badacza regionalisty Michała Wójcika. Uwaga, trzeba posiadać wejściówki wydawane przez Stowarzyszenie Podgorze.pl. Będzie je można odbierać od 21 do 27 września w Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51), w godz. 10-16.30. Informacje – tel. 12 396 39 49.
- W godz. 13-16 zapraszamy na krótkie oprowadzanie po budynku (co 30 minut) pod opieką pracowników krakowskiego oddziału IPN.
- Ponadto w godz. 10-16 będą się u nas odbywały warsztaty dla dzieci pt. „Symbol Polski Walczącej”, otwarta będzie księgarnia z publikacjami i grami Wydawnictwa IPN, a przed budynkiem stanie wystawa IPN „Wrzesień '39. Polska wobec niemieckiej i sowieckiej agresji”.
Zabytkowa siedziba krakowskiego oddziału IPN
Latem 2024 r. krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wprowadził się do nowej siedziby w odrestaurowanym gmachu dawnego C.K. Sądu Powiatowego, a później aresztu śledczego. Dzięki tej inwestycji część rozrzuconych dotąd po Krakowie biur IPN udało się skupić w jednym miejscu, a Podgórze odzyskało reprezentacyjny budynek z czasów rozkwitu tej dzielnicy.
W miejsce więziennego muru z wieżyczkami strażniczymi i ponurego gmaszyska z zakrytymi oknami, znajdujemy dziś budynek przywrócony do stanu świetności i otwarty na przestrzeń wokół. W przyszłości w sąsiedztwie odremontowanego gmachu powstanie nowoczesne, ale wkomponowane w otoczenie archiwum krakowskiego IPN. Wokół nie zabraknie otwartej przestrzeni z miejscem na wystawy edukacyjne i wydarzenia plenerowe.
Odtworzenie stanu z czasów świetności gmachu
Przeprowadzony został generalny remont i proces rewaloryzacji zaniedbanego budynku, w ścisłej współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Podstawowym założeniem było odtworzenie stanu z czasów świetności gmachu, z okresu galicyjskiego, przy jednoczesnym zapewnieniu funkcjonowania urzędu zgodnie ze współczesnymi standardami. Usunięto dodane w czasie II wojny światowej i po niej elementy: ogrodzenie więzienne, kraty, dobudówki, zlikwidowano spacerniak. Elewacja została oczyszczona, a attyka zrekonstruowana według zaleceń konserwatora zabytków.
Poddając wnętrze budynku gruntownemu remontowi zadbano o zachowanie lub odtworzenie pierwotnego stanu. Zakonserwowano i ponownie wstawiono dębowe drzwi wejściowe. Zachowano i uzupełniono sztukaterie gipsowe i dekoracje malarskie – szczególnie widoczne są w pomieszczeniach księgarni. Tam, gdzie to było możliwe, zachowano i częściowo odtworzono pierwotne płytki na posadzkach. Z kamiennych schodów wejściowych i wewnętrznych usunięto cement i późniejsze nakładki, odsłaniając pierwotny piaskowiec. Oczyszczono i uzupełniono kutą balustradę schodów, z oryginalnym dębowym pochwytem. Zrekonstruowano też mosiężne klamki. Zostały nawet zachowane oryginalne stalowe schody z początku wieku, prowadzące niegdyś na poddasze. Jako świadectwo dziejów budynku pozostawiono jedną z cel w dawnym kształcie – z kratą i więziennymi drzwiami z judaszem. Zrekonstruowano w niej także, przeniesiony z innego piętra piec kaflowy.
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
