https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porady geriatry. Zaburzenia psychiczne - problemy z pamięcią, urojenia, otępienie

Dr Krzysztof Czarnobilski,
Dr Krzysztof Czarnobilski, ordynator oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii Szpitala MSW w Krakowie.

Człowiek wraz z wiekiem traci zdolność przystosowywania się do nowych sytuacji, starość dotyka nie tylko ciało, ale i samą psychikę. U ludzi starszych cechy osobowości wraz z upływem lat wyostrzają się – osoba impulsywna czy skąpa będzie taka z wiekiem jeszcze bardziej. Pogarsza się również ogólna sprawność umysłu - ok. 20 proc. osób starszych ma zaburzenia pamięci. Gorsza jest podzielność uwagi, dlatego ważne jest, aby w czasie rozmowy ze starszym nawiązywać kontakt wzrokowy.

Zaburzona jest pamięć świeża - senior pamięta wszystko sprzed lat, ale nie wie, co było wczoraj. Istotne jest więc, aby przypominać, pisać karteczki, tak, aby osoba starsza nie przeoczyła istotnych spraw. U osób starszych często pojawia się też depresja, która dotyczy ok. 15-20 proc. osób powyżej 65. roku życia. Niestety dość rzadko jest ona leczona, bo pokutuje ogólne przekonanie, że starość musi być przygnębiająca. W rzeczywistości wcale tak nie jest i depresję należy leczyć. Innym częstym schorzeniem są zespoły otępienne, które występują u ok. 10 proc. osób po 65. roku życia. Często są to przypadki odwracalne, które towarzyszą chorobom nerek, tarczycy, niedoborom witamin, stosowaniu leków, np. nasennych. Dlatego ważne jest, aby otępienie właściwie zdiagnozować, bo wbrew wielu opiniom nie jest to normalny objaw starzenia się. Można mu zapobiegać i leczyć. Opiekunowie osób starszych często zwracają też uwagę na majaczenie,
czyli tzw. delirium. To nagłe pojawienie się niepokoju, halucynacji, niezborności mowy i myśli. Pogarsza się to zazwyczaj w nocy.

Jeżeli zauważymy, że nagle starsza osoba nie wie kim jest, gdzie się znajduje, nie może spać, widzi i słyszy coś, czego my nie widzimy, jest agresywna. albo zbyt ospała, ma przyspieszone bicie serca – możemy podejrzewać zespół majaczeniowy. Zaburzona zostaje praca tkanki mózgowej i wymaga to odpowiedniego leczenia w szpitalu. Majaczenie może towarzyszyć odwodnieniu, zaburzeniach nerek, wątroby, albo zapaleniu płuc. To ostatnie u młodszych może początkowo objawiać się
kaszlem, u starszych - właśnie majaczeniem. Wyleczenie zapalenia powoduje ustąpienie objawów psychicznych. Pod tym względem osoba starsza reaguje jak dziecko - organizm i układ nerwowy jest bardziej wrażliwy na niedotlenienie, stany zapalne, toksyny.

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CZY JESTEŚ PRAWDZIWYM KRAKUSEM?"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska