Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poruszające znaleziska w zbiorach Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dziecięcy bucik i walizka czyli historia Amosa Steinberga i jego taty

OPRAC.: Monika Pawłowska
Bucik, w którym odnaleziono dokumenty.
Bucik, w którym odnaleziono dokumenty. PMA-B
Poruszającego odkrycia dokonano w lipcu bieżącego roku, podczas prac zabezpieczających buty należące do ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. W jednym z bucików dziecięcych natrafiono na ręcznie wykonany napis, imię i nazwisko dziecka, do którego należał - Amosa Steinberga. Podczas dalszych szczegółowych badań okazało się, że w zbiorach Miejsca Pamięci znajduje się walizka, która najprawdopodobniej należała do ojca chłopca.

FLESZ - Rząd ogłasza nowe obostrzenia

Amos Steinberg urodził się 26 czerwca 1938 r. Mieszkał w Pradze. 10 sierpnia 1942 r. razem z rodzicami Ludwigiem (Ludvíkiem) i Idą został osadzony w getcie Theresienstadt w pobliżu Pragi. Wszyscy trafili do KL Auschwitz. Jak wynika z zachowanych dokumentów, matka z synem zostali deportowani do Auschwitz w jednym transporcie 4 października 1944 r. Prawdopodobnie oboje zostali zamordowani w komorze gazowej po selekcji. Można się domyślać, że to właśnie matka chłopca zadbała o to, żeby podpisać bucik swojego dziecka.

Natomiast ojciec został deportowany do Auschwitz w innym transporcie. 10 października 1944 r. został przeniesiony z Auschwitz do obozu Dachau. Został wyzwolony w podobozie Kaufering.

Dzięki rodzinie mieszkającej w Izraelu, która skontaktowała się z Państwowym Muzeum, udało się pozyskać wiele dodatkowych informacji biograficznych, a także kilka rodzinnych fotografii. Ocalały z Zagłady Ludvik Steinberg (Yehuda Shinan) wyemigrował do Izraela w maju 1949 r. Był nauczycielem i dyrektorem kilku szkół, bardzo ceniony i lubiany przez uczniów, jak i przez współpracowników. Nadal kochał muzykę i pracował jako kantor w kilku synagogach. Dyrygował również chórami. Zmarł w 1985 r. Jego żona, Chana Shinan, którą poznał w Pradze jeszcze przed wojną, zmarła w 2014 r. Doczekali się 6 wnucząt i 14 prawnucząt.

- Jestem głęboko wdzięczny rodzinie państwa Steinbergów za przekazane nam informacje i uzupełnienie naszej wiedzy

- mówi Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. - W ten sposób przedmioty nierozłącznie związane z Auschwitz tracą ciążącą nad nimi - nieznośną czasami - anonimowość, nabierają głębszego, indywidualnego znaczenia. Jako przedmiot o dużej wartości dokumentacyjnej, bucik stanowi dowód cierpienia konkretnej osoby, a wraz z tysiącami innych obiektów, którymi opiekujemy się w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, dowód ludobójstwa, które miało tu miejsce - dodaje.

Od bucika, do walizki więźnia Auschwitz

Na jednej z walizek widnieje nazwisko „Ludwig Steinberg”. Z zachowanej dokumentacji wynika, iż w KL Auschwitz przebywały przynajmniej dwie osoby o tym imieniu i nazwisku.  Jednak na podstawie daty przybycia transportów Ludwiga oraz Idy i Amosa Steinberg do obozu, można stwierdzić, że istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że walizka ta jest związana właśnie z nimi.
Ważną wskazówką jest znaleziona na walizie cyfra „541”. Jest ona bardzo słaba widoczna gołym okiem. Udało się ją odczytać dzięki fotografiom w świetle podczerwonym.

- Jest to numer, pod którym zarejestrowano Amosa na liście transportowej do getta Theresienstadt

- informuje Hanna Kubik ze Zbiorów Muzeum.- Została ona dopisana do pozostałych danych na walizie. To kolejna przesłanka wskazująca na to, że waliza prawdopodobnie była związana z rodziną Amosa, a może nawet bezpośrednio z nim samym. Nie wiemy na pewno, kto przyjechał z nią do Auschwitz. Być może wcześniej spakowano do niej rzeczy Amosa i stąd właśnie dopisano tam ten numer. Sytuacje, kiedy ta sama waliza wykorzystywana była w transportach do getta Theresienstadt, a następnie w czasie deportacji do Auschwitz przez dwie różne osoby były dość powszechne - dodaje.

Podjęto decyzję, że podczas kolejnych prac zabezpieczających walizka z nazwiskiem „Ludwig Steinberg” zostanie przeniesiona z magazynów, gdzie jest obecnie przechowywana, na wystawę główną.

Łącznie z getta Theresienstadt do Auschwitz Niemcy przewieźli 24 transporty liczące ponad 46 tys. Żydów. Ok. 18 tys. z nich umieszczono w specjalnym obozie rodzinnym na terenie odcinka BIIb obozu Auschwitz II-Birkenau.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska