Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Porwanie Baltazara Gąbki" - nowa płyta Radia Kraków z aktorami Narodowego Starego Teatru w rolach głównych już w sprzedaży

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Anna Dymna podczas nagrań do "Porwania Baltazara Gąbki"
Anna Dymna podczas nagrań do "Porwania Baltazara Gąbki" Materiały prasowe
Radio Kraków przygotowało słuchowisko "Porwanie Baltazara Gąbki" w postaci podwójnego albumu płytowego. W rolę narratorki wciela się Anna Dymna, Smokiem Wawelskim jest Jacek Romanowski, a tytułowym Baltazarem - Roman Gancarczyk. Postać "czarnego charakteru" Don Pedra brawurowo odegrał Radosław Krzyżowski, a w roli Bartłomieja Bartoliniego czaruje głosem Błażej Peszek.

Radio Kraków rozpoczyna nowy rok mocnym akcentem - premierą dwupłytowego wydawnictwa "Porwanie Baltazara Gąbki" według Stanisława Pagaczewskiego. Baltazar Gąbka, Smok Wawelski, książę Krak, kucharz Bartolini to ulubieńcy kilku pokoleń czytelników. W radiowej adaptacji ich przygód, usłyszeć można znakomitych krakowskich aktorów, związanych z Narodowym Starym Teatrem, we współpracy z którym zrealizowano słuchowisko.

W rolę Narratora wciela się Anna Dymna, radiowym Smokiem Wawelskim jest Jacek Romanowski, a tytułowym Baltazarem - Roman Gancarczyk. Postać "czarnego charakteru" Don Pedra brawurowo odegrał Radosław Krzyżowski, a w roli Bartłomieja Bartoliniego czaruje głosem Błażej Peszek. Galerię barwnych postaci dopełniają m.in. Juliusz Chrząstowski, Michał Majnicz, Paweł Kruszelnicki i Krzysztof Stawowy. Autorem scenariusza i reżyserem słuchowiska jest Waldemar Raźniak.

- Dla mnie była to na pewno podróż sentymentalna - przygody Baltazara Gąbki doskonale pamiętam z dzieciństwa - mówi Mariusz Bartkowicz, prezes zarządu i redaktor naczelny Radia Kraków. - Jestem zachwycony interpretacją książki Stanisława Pagaczewskiego przez aktorów Narodowego Starego Teatru i marzy mi się, żeby to był początek naszej wspólnej przygody z Baltazarem Gąbką w radiowo-teatralnym wydaniu. Rozmawialiśmy już na ten temat wstępnie z dyrektorem Waldemarem Raźniakiem i dołożymy wszelkich starań, aby projekt miał równie znakomitą kontynuację. Przecież "Porwanie Baltazara Gąbki" to zaledwie pierwsza część trylogii - dodaje Mariusz Bartkowicz.

- Sięgnąłem po tę powieść z przyczyn nostalgicznych, trochę sentymentalnych, by zbudować rodzaj mostu między pokoleniami - tłumaczy reżyser spektaklu i autor adaptacji, dyrektor Starego Teatru Waldemar Raźniak, który w słuchowisku zagrał także trzy role: Koyota, Redaktora i Strażnika. - Ale to nie jedyny powód. Cykl książek o przygodach Smoka Wawelskiego napisany został dla dzieci, ale to tekst szalenie "inteligencki" - bogaty językowo, pełen aluzji do ówczesnej, pełnej absurdów rzeczywistości.

Także Roman Gancarczyk, odtwórca roli Baltazara Gąbki, przyznaje, że praca nad słuchowiskiem była dla niego podróżą sentymentalną.

- Nie walczyłem na siłę z wyobrażeniem z młodości, tylko przyjąłem to jako dar. Każda taka podróż sentymentalna jest wejściem w przestrzeń pozytywną, swobodnym żeglowaniem w czasie, który już nie wróci - podkreśla.

Anna Dymna podkreśla, że z wielką radością przyjęła zaproszenie do udziału w tym słuchowisku.

- Bardzo lubię pracować nad spektaklami dla dzieci. To wymagające, ale fantastyczne wyzwanie. Szczególnie dziś, w tych niespokojnych czasach, potrzebujemy pogodnych historii ze szczęśliwym zakończeniem. W dodatku całe życie kocham smoki. Kiedyś nawet dostałam Medal św. Jerzego za oswajanie smoków i jestem przekonana, że ze smokami nie należy walczyć. Trzeba je oswajać i potem mieć w nich prawdziwych przyjaciół.

W radiowym spektaklu pojawia się nawiązanie do animowanego serialu, wyreżyserowanego na przełomie lat 60. i 70. przez Władysława Nehrebeckiego. Usłyszeć można charakterystyczny motyw muzyczny autorstwa Tadeusza Kocyby, skomponowany do słynnej kreskówki. Oryginalna muzyka do radiowego "Porwania Baltazara Gąbki" jest dziełem Justyny Skoczek.

Płytę ze słuchowiskiem "Porwanie Baltazara Gąbki" można zamówić na stronie sklep.radiokrakow.pl oraz kupić w siedzibie Radia Kraków. Kosztuje 59 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska