FLESZ - Wariant Delta uszkadza słuch?

Ile osób zaszczepiło się przeciw COVID-19 w powiecie bocheńskim i brzeskim?
Liczba osób w pełni zaszczepionych w powiecie bocheńskim i brzeskim waha się od kilkunastu do nieco trzydziestu kilku procent całej populacji. W środę 30.06.2021 w powiecie bocheńskim najlepiej wypadała Bochnia, gdzie w pełni zaszczepionych było 9 784 mieszkańców, co daje 33,1 proc. ogółu (13 481 osób, czyli 45,6 proc., przyjęło co najmniej jedną dawkę).
Kolejne gminy wypadają nieco słabiej. Gmina Nowy Wiśnicz notuje 26 ,6 proc. w pełni zaszczepionych, Drwinia - 24,7, Łapanów - 23,6, gmina Bochnia 23,2, Trzciana 22,7, Żegocina 22,2, Lipnica Murowana 21,8, a Rzezawa 21,7. W sumie 30.06.2021 rano w powiecie bocheńskim w pełni zaszczepionych było w środę 28 067 osób, a co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 40 387 osób na 106 947 ogółu mieszkańców.
W powiecie brzeskim wyniki są nieco słabsze. W gminie Brzesko liczba osób w pełni zaszczepionych to 9 521 (26,2 proc.), a co najmniej jedną dawkę przyjęło 13 492 osób (37, proc.). Kolejne w rankingu są Szczurowa (23,9 proc. osób w pełni zaszczepionych), Borzęcin (22,9), Czchów (22), Dębno (20,6), Gnojnik (18,6) i Iwkowa (16,5). W sumie w środę rano w powiecie brzeskim w pełni zaszczepionych było w środę 21 058 osób, a co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 30 448 osób na 93 035 mieszkańców powiatu.
W Brzesku szczepionki dostępne od ręki
W brzeskim punkcie sczepień masowych liczba osób chętnych do przyjęcia szczepionki systematycznie spada. - Obecnie są to spadki niemalże o sto procent w stosunku do poprzedniego tygodnia - mówi Monika Mikołajek-Burek, rzecznik prasowa szpitala powiatowego w Brzesku.
Punkt jest przystosowany do podawania szczepionki sześciuset osobom dziennie. Tymczasem od 22 do 29 czerwca wykonano w nim 852 szczepienia (średnio 142 dziennie). Obecnie punkt działa od poniedziałku do soboty.
- Sporadycznie zdarzają się osoby, które mimo rejestracji nie zgłosiły się na szczepienie - dodaje rzeczniczka. Na szczęście, nie było sytuacji, aby szczepionki trzeba było zwracać do Agencji Rezerw Materiałowych.
Sporadyczne są również przypadki marnowania szczepionek (ma to miejsce pod koniec dnia, gdy preparatu z otwartej fiolki nie ma już komu podać). - W SPZOZ w Brzesku do tej pory wykonano już ponad 15 tysięcy szczepień z czego zutylizowano tylko trzy dawki szczepionki.
W brzeskim punkcie można się zaszczepić praktycznie od ręki, bez wcześniejszego umawiania się (jeszcze w maju taka sytuacja w naszym regionie nie występowała). - Nie wymagamy wcześniejszej rejestracji. Każdy może przyjść do punktu i dopełnić formalności związanych z rejestracją na miejscu. Dodatkowo od piątku będziemy szczepić także jednodawkową szczepionką Johnsona - zachęca Monika Mikołajek-Burek.
W powiecie bocheńskim niewiele lepiej
W powiecie bocheńskim tendencja jest podobna. Obecnie działają tam dwa punkty szczepień masowych, w halach sportowych w Bochni przy Zespole Szkół nr 1 oraz w Łapanowie przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Do te pory zaszczepiono w nich 5260 osób, a do końca lipca umówionych jest po tysiąc kolejnych szczepień w każdym z punktów.
- Podczas pierwszych dni funkcjonowania naszych punktów zainteresowanie szczepieniami było bardzo duże, w ciągu ostatnich dni można zaobserwować, iż chęć zaszczepienia wyraźnie się zmniejszyła. Poniekąd jest to zapewne związane z czasem wakacyjnym - mówi Katarzyna Kępa-Hamuda z bocheńskiego starostwa.
Na początku czerwca do mieszkańców rozesłano list starosty informujący o punktach szczepień populacyjnych. Dołączono do niego kwestionariusz, jaki należy ze sobą zabrać wybierając się na szczepienie. - Obecnie dostępność szczepionek jest wysoka, można spokojnie wybrać odpowiedni termin i punkt, a nawet zrealizować szczepienie podczas urlopu - dodaje Katarzyna Kępa-Hamuda.
Wciąż grozi nam czwarta fala pandemii COVID-19
Józefa Szczurek-Żelazko, posłanka z Brzeska i była wiceminister zdrowia, apeluje o przyjmowanie szczepionek. Jej zdaniem obecny poziom zaszczepienia nie uchroni nas przed czwartą falą pandemii.
- Jak mówią epidemiolodzy, aby uzyskać odporność populacyjną, poziom zaszczepienia powinien wynosić 70-80 proc., doliczając do tego osoby, które przeszły COVID-19.
Parlamentarzystka uważa, że w czasie wakacji bardzo ważne są akcje promocyjne, organizowane przez samorządy. W minioną sobotę w Dębnie miał miejsce piknik rodzinny, podczas którego można było zaszczepić się preparatem jednodawkowym firmy Johnson&Johnson. Podobne imprezy będą organizowane również w innych gminach regionu.
W sobotę i niedzielę (3 i 4 lipca) w godzinach od 8 do 18 na Rynku w Bochni będzie działał mobilny punkt szczepień. Zaszczepić się będzie mógł każdy, kto skończył 18 lat. Nie wymagana jest rejestracja.
- Malownicze trasy rowerowe w okolicach Bochni i Brzeska. Propozycje na wakacje
- "Mistrzowie parkowania" w Bochni [ZDJĘCIA]
- Galeria Odyseja w Brzesku oficjalnie otwarta. Sklepy oferują promocje
- Jak wyglądał Rynek w Bochni przed rewitalizacją i wycinką starych drzew?
- Bochnia. Nowo posadzone drzewa i krzewy na Rynku zazieleniły się, choć nie wszystkie
- Bochnia. Jerzy Owsiak otwarł pododdział noworodkowy im. WOŚP w bocheńskim szpitalu