Elektryk, elektronik, górnik czy mechanik te kierunki kształcenia nie cieszą się popularnością. Młodzież woli uczyć się czegoś innego
Absolwenci szkół podstawowych chętnie kontynuują naukę w liceach ogólnokształcących, choć Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz jednostki prowadzące szkoły od lat zachęcają też młodzież do kształcenia zawodowego. W tym roku chętnych do nauki w liceach w Chrzanowie było niemal dwa razy więcej niż dostępnych tam miejsc. Nieco inaczej wygląda sytuacja w technikach i szkołach branżowych, gdzie także jest zauważalny wzrost zainteresowania, ale z uwagi na brak chętnych część kierunków nie zostało utworzonych.
Część młodych ludzi na tym etapie życia często nie wie jeszcze w jakiej konkretnej branży, zawodzie chcieliby pracować, dlatego chętniej wybierają licea. Jednak w tym roku wyjątkowo sporo uczniów wybrało też szkoły techniczne i branżowe - mówi Bartłomiej Gębala, wicestarosta chrzanowski.
Dyrektorzy szkół starają się dostosować ofertę edukacyjną zarówno do potrzeb rynku pracy, jak i oczekiwań uczniów. Nie ma jednak zbyt wielu chętnych do kształcenia się w takich zawodach jak technik elektryk, elektronik, górnik, mechanik czy stolarz. Taki fach pozwala po ukończeniu szkoły bez problemu znaleźć zatrudnienie. Niektóre szkoły jak np. Zespół Szkół w Libiążu oferują kształcenie w klasach patronackich m.in. Tauronu czy Termoplastu. Nauka tam wiąże się ze stypendiami, płatnymi praktykami i gwarancją zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Klasa górnicza w tym roku jednak nie zostanie utworzona, bo nie było chętnych. Utworzona za to zostanie klasa branżowa w zawodzie operatora maszyn i urządzeń oraz ślusarza.
Często bywa tak, że oczekiwania rynku pracy rozmijają się z oczekiwaniami i zainteresowaniami uczniów, dlatego w prowadzonych przez nas szkołach oferujemy wiele kierunków kształcenia. Odpowiadają one z jednej strony na potrzeby rynku pracy, ale i samych uczniów. To normalne, że co roku kilka z tych kierunków, które cieszą się najmniejszym zainteresowaniem wśród uczniów nie jest uruchamiane. To oni przecież ostatecznie decydują jaką wybiorą drogę na swoją dalszą edukację. My tworzymy im jak najlepsze warunki do dokonania tego wyboru - dodaje wicestarosta chrzanowski.
Uczniowie planujący dalsze kształcenie w szkołach wyższych na kierunkach technicznych często wybierają licea. Wybór ten może na pierwszy rzut oka dziwić, jednak w liceum uczniowie mogą skupić się na podstawowych przedmiotach, lepiej napisać maturę i dostać na wymarzoną uczelnię. W technikach czeka ich natomiast dodatkowa nauka przedmiotów zawodowych, które często nie należą do najłatwiejszych i wymagają sporej uwagi.
W ostatnich latach obserwowaliśmy w miarę stały poziom odpływu uczniów do szkół średnich w większych ośrodkach. W tym roku udało się odwrócić ten trend w powiecie chrzanowskim. W roku szkolnym 2021/22 około 76,6 proc. uczniów, którzy skończyli kształcenie w szkole podstawowej wybrało szkołę prowadzoną przez powiat chrzanowski, w roku szkolnym 2022/23 było ich już 83,9 proc. Zwiększyła się także liczba uruchomionych oddziałów dla pierwszych klas z 28 do 40. To jednak związane jest przede wszystkim z rocznikiem uczniów, którzy wcześniej mieli możliwość pójścia do szkoły podstawowej.
Od kilku lat intensywnie pracujemy nad promocją naszych szkół i pokazujemy, że nie mają one wcale gorszej oferty niż te w dużych ośrodkach, a wręcz przeciwnie. Nasze szkoły są w stanie zaoferować wysoki poziom kształcenia i komfortowe warunki nauki. Co roku przeznaczamy miliony złotych na remonty szkół oraz rozbudowę infrastruktury sportowej przy szkołach - mówi Bartłomiej Gębala.
Trwa dodatkowy nabór do szkół w powiecie chrzanowskim
Zespół Szkół Ekonomiczno – Chemicznych w Trzebini:
- Technik analityk/technik analityk –specjalność kosmetologia i produkty kosmetyczne;
- Technik żywienia i usług gastronomicznych/technik żywienia i usług gastronomicznych –specjalność dietetyka i fitness;
- Technik spedytor, Technik spedytor – specjalność policyjna;
- Technik ekonomista/technik hotelarstwa;
Zespół Szkół Techniczno - Usługowych: Technik fotografii i multimediów oraz Branżowa Szkoła I stopnia – klasa wielozawodowa;
Zespół Szkół w Libiążu: Technik logistyk;
Zespół Szkół Technicznych „FABLOK”:
- Technik mechatronik;
- Technik elektryk;
- Technik mechanicznych pojazdów samochodowych;
- oraz Branżowa Szkoła I Stopnia – wielozawodowa;
I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie:
- Klasa o rozszerzeniu: mat-fiz-inf;
- Klasa o rozszerzeniu: geogr-ang-mat;
- Klasa o rozszerzeniu: geogr-ang-mat/ geogr-ang-WOS;
- Klasa o rozszerzeniu: mat-fiz-inf/ mat-fiz-ang;
II Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie: Klasa o rozszerzeniu: mat-fiz-inf.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- 15 objawów, które świadczą o tym, że możesz być zakażony nowym subwariantem Omikronu
[b]Polacy „mają mniej w portfelu”. Racjonalnie podchodzą do wydatków[b]
