Na terenie powiatu chrzanowskiego stanie siedem bramownic. ViaTOLL zacznie pobierać opłaty od marca przyszłego roku.
Odczują je też prze woźnicy, którzy 79-tką wożą co dzień autobusami pasażerów pomiędzy Chrzanowem a Trzebinią.
- To dla nas gwóźdź do trumny - mówi Józef Tomasik, prezes Transgóru, który obsługuje chrzanowską komunikację międzygminną. Liczył, że po serii pism z prośbami do zarządcy krajowej drogi uda się jednak uniknąć opłat. - Niestety, całkowicie nas zlekceważyli. Chcą tylko czerpać zyski. Po trupach - żali się prezes. Nie kalkulował jeszcze, ile będzie musiał dołożyć do interesu. Na pewno jednak kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie.
Marek Dyszy, szef Związku Komunalnego Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie, zaznacza, że do wakacji 2014 roku nowa opłata nie odbije się na pasażerach. - Mamy do tego czasu podpisaną umowę z przewoźnikiem i wszelkie nieprzewidziane koszty musi udźwignąć sam - mówi Marek Dyszy. Podkreśla jednak, że także interweniował w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zaniechanie wprowadzenia opłat. Bezskutecznie.
Piotr Solewski z Chrzanowa, który co dzień rozwozi tirem materiały budowlane między innymi do Krakowa, boi się, że kursy przestaną mu się opłacać. - By przejechać przez sam powiat chrzanowski będę musiał zapłacić około 3 zł na jeden przejazd - macha ręką zrezygnowany. Martwią go nie tylko opłaty, ale także zawodność systemu viaTOLL, na który skarżą się jego koledzy "tirowcy" z sąsiedniego Olkusza. Na krajowej "94" już prawie dwa lata stoją bramownice.
- Psują się bez przerwy i często naliczają opłatę podwójnie - twierdzi pan Piotr. Najgorsze dla niego, że nie będzie już alternatywnej, bezpłatnej drogi dla ciężkich samochodów. - A nawet jeśli uda się ominąć jakieś bramki i przejechać drogą gminną czy powiatową to i tak, podobnie jak w przypadku drogi bydlinki w Olkuszu, zaraz postawią przy niej znak ograniczenia tonażu. Na pewno przez wprowadzenie systemu zmniejszy się ruch na 79. Teraz to ją najczęściej wybierały duże samochody jadące z Katowic do Krakowa.
Przedwojenny Lasek Wolski [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!