Policja apeluje do mieszkańców, żeby zwracać uwagę na osoby samotne, ale także na miejsca przebywania osób bezdomnych, jak: ogródki działkowe, klatki schodowe, piwnice. Warto też zwrócić uwagę na osoby nietrzeźwe znajdujące się na mrozie.
- Bezdomni i nietrzeźwi są najbardziej narażeni na zamarznięcia. Wykażmy się dużą empatią wobec osób, które w tych trudnych warunkach mogą potrzebować pomocy. Nie bądźmy obojętni i nie odwracajmy się od drugiego człowieka. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie - apeluje sierż. szt. Agnieszka Piekło-Bielarz, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.
Zimową porą na wychłodzenie organizmu są narażone też osoby starsze samotnie mieszkające, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. - Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna - informują funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.
Gdy następuje gwałtowne ochłodzenie policjanci zwracają uwagę, aby nikt nie był obojętny na krzywdę osób, które mogą cierpieć z powodu zimna. W takiej sytuacji należy zadzwonić na numer alarmowy i powiadomić o tym policję. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować