Kraków znów zrezygnował - taka sytuacja miała już miejsce przed rokiem - z części pieniędzy zagwarantowanych mu na wymianę pieców pod szyldem unijnych tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych (zit), więc „nadwyżkę” podzielono pomiędzy pozostałe gminy należące do stowarzyszenia. Dzięki temu w powiecie wielickim możliwa będzie likwidacja kolejnych 550 starych palenisk.
Nowe pieniądze na walkę z niską emisją dzielono według liczby mieszkańców danych rejonów. Tym samym najwięcej zyskała gmina Wieliczka, która dysponowała do tej pory funduszami na wymianę 714 pieców. - Teraz mamy otrzymać jeszcze 2,4 mln zł, co wystarczy na likwidację kolejnych 344 starych palenisk - powiedział „Dziennikowi Polskiemu” wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa.
Niepołomicka pula urosła do możliwości wymiany ok. 400 palenisk powodujących skażenie powietrza (z 240).
- Gmina złożyła już tzw. kartę zadania na wymianę dodatkowych 160 pieców, z czego 150 ma być urządzeniami na gaz, a pozostałe na biomasę. Nowy nabór wniosków od mieszkańców ogłosimy w czerwcu, a projekt będzie realizowany od 2019 roku - mówi Stanisław Nowacki, kierownik Referatu Energii Odnawialnej i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach.
Natomiast w najmniejszej gminie powiatu wielickiego, w Biskupicach, możliwa będzie teraz wymiana 157 starych kotłów grzewczych (do tej pory była mowa o 104).
Program wymiany pieców z dopłatą unijną ruszył w trzech wielickich gminach latem 2017 roku. Na razie przedsięwzięcie idzie wolniej niż zakładano, co jest winą głównie opóźnień w wykonywaniu audytów energetycznych (za tę część projektu odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego) dla budynków, których właściciele zgłosili chęć wymiany urządzeń grzewczych.
W gminie Niepołomice podpisano do tej pory z mieszkańcami 85 umów na wymianę pieców. Rozpoczęto też kolejną turę audytów, w ramach której ocenie energetycznej zostanie poddanych 160 domów.
210 - tyle jest podpisanych umów w gminie Wieliczka, natomiast audyty w kolejnych budynkach mają rozpocząć się w czerwcu.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 3. Co to jest dziopa?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto