FLESZ - Przedsiębiorcy mają poważny problem, żeby połapać się w przepisach

Spotkanie miało miejsce 17 lutego 2022 r. Uczestniczyli w nim jako gospodarz burmistrz miasta i gminy Świątniki Górne Małgorzata Duży, wójt gminy Biskupice Renata Gawlik, wójt gminy Mogilany Piotr Piotrowski oraz burmistrz miasta i gminy Wieliczka Artur Kozioł.
Na terenie naszych gmin w ostatnich latach powstało wiele nowych inwestycji mieszkalnych, głownie domów jednorodzinnych. Obszar ten jest dzisiaj dość mocno zurbanizowany, ale wciąż zachowuje wiele cennych przyrodniczo terenów. Wspólnie z mieszkańcami podjęliśmy również i podejmujemy szereg działań inwestycyjnych, mających na celu poprawę stanu powietrza i środowiska naturalnego, a także zachowania terenów i obiektów o szczególnych walorach przyrodniczych i kulturowych, w tym należących do światowego dziedzictwa - napisali samorządowcy wyrażając swój protest.
Przedstawiciele tych gmin zaprosili także wójta Sieprawia i burmistrz Myślenic do poparcia protestu wobec proponowanych wariantów nowej S7, a jednocześnie dziękowali mieszkańcom za zbieranie podpisów przeciwko inicjatywie budowy tej drogi w proponowanych wariantach.
Zebrani w Świątnikach Górnych szefowie gmin zaznaczyli w swoim piśmie, że wykorzystując finanse krajowe i unijne - podejmują wysiłki zmierzające do integracji mieszkańców w poszczególnych sołectwach, poprawiają infrastrukturę - budując drogi, obiekty edukacyjne, sportowe, służące upowszechnianiu kultury i realizują projekty społeczne wspierające lokalne tradycje i kulturę ludową.
Według wójtów i burmistrzów zaproponowane warianty S7 zniweczą te działania "przecinając" (pasem szerokości około 100 metrów) gminy i wioski na dwie części. Zwracają uwagę, że to negatywnie wpłynie na środowisko naturalne, znacząco utrudni życie i codzienne funkcjonowanie mieszkańcom.
Przedstawione warianty nowej drogi budzą kontrowersje, sprzeciwy i protesty mieszkańców. Szefowie gmin twierdzą, że planując taką inwestycję trzeba dialogu społecznego, bo tylko w ten sposób infrastruktura drogowa może służyć użytkownikom i uwzględniać interesy społeczności lokalnych.
Nie akceptujemy rozwiązań takich jak zawarte w Studium Korytarzowym, które wywołują silne emocje społeczne i nie są powszechnie akceptowalne. Nie zgadzamy się na propozycje poprowadzenia drogi ekspresowej przez gęsto zaludnione tereny naszych gmin, których realizacja przyniosłaby ogromne koszty nie tylko finansowe, ale przede wszystkim negatywne skutki społeczne - piszą w swoim piśmie.
Na koniec samorządowcy zaapelowali do GDDKiA o wycofanie się z przedstawionych propozycji i o podjęcie takich działań, które będą społecznie akceptowalne.
Gmina Zielonki. Przebudują drogę wojewódzką w okolicy szkoły...
Wstęp do Ojcowskiego Parku Narodowego może być płatny. Podob...
- Co zjeść, podróżując po Małopolsce? Oto regionalne przysmaki!
- Amerykański Rajd kantYny w gminie Wielka Wieś. Kowboje i rumaki pod maskami aut
- Wielka Wieś. Nietypowe dożynki. Korowody, wieńce, przyśpiewki na Wielkowiejskim Targu
- Piknik Rodzinny w Ojcowskim Parku Narodowym. Atrakcji nie brakowało!
- Gminne święto plonów. Przybył korowód z 13 wieńcami i przyśpiewkami
- Z wizytą w kozim gospodarstwie, czyli tam, gdzie zbierają suchy chleb