https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powodzianie zamieszkają w szkole w Lubaszowej

Paweł Chwał
archiwum
W stojącym od 12 lat pustym, niewykończonym budynku szkoły w Lubaszowej (powiat tarnowski) zamieszkają powodzianie i osoby, które straciły domy w wyniku osuwisk. Rozpoczęła się właśnie adaptacja sal lekcyjnych pod mieszkania komunalne.

Wybudowana z inicjatywy społecznej szkoła nigdy nie zapełniła się dziećmi z kilku powodów. Po pierwsze, zabrakło pieniędzy na wykończenie sporego, dwukondygnacyjnego gmachu. Po drugie, już w trakcie budowy weszła w życie reforma oświatowa i z ośmiu klas zostało w Lubaszowej tylko sześć. Po trzecie, dramatycznie spadła liczba urodzin we wsi.

- Przeprowadzka do nowego budynku była już niepotrzebna, gdyż w starym było wystarczająco dużo miejsca do prowadzenia zajęć - mówi Mariusz Ryś, burmistrz Tuchowa. Dla przykładu podaje, że nowa szkoła była budowana na 240 uczniów, tymczasem obecnie w Lubaszowej uczęszcza do podstawówki niewiele ponad 60 dzieci.

Mieszkańcy powoli tracili już nadzieję na to, że ogromny, stojący w stanie surowym budynek będzie jeszcze kiedyś wykorzystywany. - Po co było w ogóle rozpoczynać budowę, skoro gmina nie miała pieniędzy na jej ukończenie i pomysłu, co dalej z nim zrobić - dziwili się ludzie, patrząc na niszczejącą budowlę stojącą ok. 200 metrów od Białej.

Kiedy było już wiadomo, że szkoła nie powstanie, pojawiła się koncepcja uruchomienia w nim domu pogodnej jesieni. Nie doszła ona jednak do skutku, podobnie jak przeniesienie do Lubaszowej ośrodka wczasów dziecięcych z sąsiedniej Jodłówki Tuchowskiej. Gmina ostatecznie wystawiła niechciany obiekt na sprzedaż, ale nikt go nie kupił. Pomysł na to, co zrobić z niedoszłą szkołą podsunęło życie, a konkretnie powódź z 2010 roku, która mocno dała się we znaki mieszkańcom gminy.

- Po adaptacji sal lekcyjnych na I piętrze powstanie dwadzieścia mieszkań komunalnych - jedno-, dwu-, a nawet trzypokojowych. Każde z osobną łazienką - wylicza Mariusz Ryś.

Pierwsi chętni do zamieszkania w nowym budynku - jak mówi - już się zgłosili. To powodzianie i osoby poszkodowane przez osuwiska, które nie podjęły się odbudowy zniszczonych domów.

- Nie mam już sił i zdrowia, aby rozpoczynać wszystko od nowa. Coraz bardziej przekonuję się do pomysłu przeprowadzenia się do Lubaszowej, na gotowe - mówi tuchowianka prosząca, aby nie podawać jej imienia i nazwiska.

Mieszkania będą gotowe za rok. Na parterze znajdą się pomieszczenia dla spółki Dorzecze Białej, której dotychczasowa siedziba również została zalana podczas powodzi i od dwóch lat mieści się w kontenerach.

Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!

Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska