https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj dzieła baroku na festwialu na Spiszu

Łukasz Bobek
Inauguracyjny koncert odbędzie się o  godz. 17 w kościele w Niedzicy
Inauguracyjny koncert odbędzie się o godz. 17 w kościele w Niedzicy Rafał Monita
- Polska sztuka barokowa jest wspaniała, ale nieznana szerszemu odbiorcy. Zabytki architektury, jak i muzyka, śmiało mogą konkurować z dziełami sztuki tego okresu w innych krajach Europy. Także na Spiszu jest mnóstwo przykładów tego świetnego stylu, chociaż wiele osób o tym nie wie - mówi Rafał Monita z Oficyny Artystycznej "Astraia". By przybliżyć szerszemu gronu publiczności spiskie skarby baroku, powołał do życia Festiwal Barok na Spiszu - Niedzica 2012. W sobotę nastąpi inauguracja festiwalu.

- Pomysł na zorganizowanie takiego festiwalu zrodził się w mojej głowie jakiś czas temu - mówi Rafał Monita. - Teraz, dzięki zainteresowaniu i wsparciu lokalnych instytucji, udało mi się go zrealizować.

Jak zaznacza organizator, projekt zakłada przede wszystkim rozpowszechnienie wiedzy o pięknych zabytkach polskiego baroku na Spiszu. - Turyści znają na Spiszu głównie zamek w Niedzicy, ale i kościół w Niedzicy jest pięknym przykładem sztuki barokowej - wyjaśnia Rafał Monita. To także kościoły w Łapszach Niżnych i Wyżnych, Kacwinie, Frydmanie, Krempachach, Trybszu czy Nowej Białej.

By lepiej poznać perły baroku, koncerty festiwalu muzycznego będą odbywać się właśnie w ich wnętrzach. - W programach koncertów będzie dawna polska muzyka barokowa - wyjaśnia Monita. W trakcie festiwalu, w dni, gdy będą odbywać się koncerty, kościoły będą otwarte dla publiczności.

- Tuż przed koncertem będą mieć miejsce krótkie prelekcje lokalnych znawców tematu - Marii Waniczek, Piotra Wojtaszka i Elżbiety Łukuś - zapowiadają organizatorzy. Okazuje się bowiem, że wraca moda na dawną muzykę. - Taki nurt na świecie jest wyraźny już od dłuższego czasu, u nas powoli też się rozwija - wyjaśnia przedstawiciel oficyny artystycznej.

Inauguracja festiwalu odbędzie się dzisiaj o godz. 15 na dziedzińcu zamku w Niedzicy, gdzie widzowie będą mogli wysłuchać zapowiedzi koncertu. Sam koncert zaś rozpocznie się o godz. 17 w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy. Wystąpi Polska Orkiestra XVIII wieku wraz z solistami Katarzyną Wiwer (sopran), Łukaszem Dulewiczem (alt), Maciejem Gocmanem (tenor) i Marcinem Wolakiem (bas). Koncert poświęcony będzie twórczości Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, którego dzieło "Litaniae de Providentia Divina" związane jest ze Spiszem. Zostało bowiem odkryte w kolegium Pijarów w Podolińcu na Spiszu.

Na kolejne koncerty organizatorzy zapraszają 19 sierpnia i 24 sierpnia.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo

Skandaliczna obsługa kibiców - Wisła Kraków przeprasza - przeczytaj!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska