Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca na dwa etaty w Polsce. Sprawdź, czy można mieć dwie umowy o pracę i jakie są zasady formalne związane z podjęciem kolejnego etatu

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Jak wygląda od strony prawnej praca na więcej niż jednym etacie?
Jak wygląda od strony prawnej praca na więcej niż jednym etacie? 123rf.com
Praca na dwa etaty może być sposobem na dodatkowe źródło dochodu i szansę rozwoju zawodowego. Można pracować u więcej niż jednego pracodawcy, ale na określonych zasadach. Planując podjęcie drugiej pracy, masz prawo zastanawiać się, kto opłaca ZUS lub ile urlopu będzie ci przysługiwać z tytułu pracy w dwóch firmach. Piszemy o tym, kiedy można pracować na więcej niż jednym etacie i na jakich zasadach.

Czy można pracować na dwa etaty?

Chociaż wydaje się to czasowo trudne lub niemożliwe, jest to rzeczywistość wielu osób w Polsce. Prawo nie zabrania podejmowania dwóch lub nawet więcej etatów jednocześnie. Mogą to być zarówno dwa pełne etaty, jak i inne konfiguracje np. jedna umowa na pełny etat plus dwie umowy na pół etatu lub nawet cztery umowy na pół etatu.

Ograniczenia pojawiają się, kiedy praca ma być wykonywana u tego samego pracodawcy. Można podpisać więcej niż jedną umowę o pracę z tym samym pracodawcą, tylko, jeżeli umowy będą dotyczyły innych obowiązków i różnego zakresu pracy.

Warto pamiętać, że dwie umowy o pracę z tym samym pracodawcą nie powodują, że zmieniają się prawa pracownika do dobowej oraz tygodniowej normy odpoczynku, jakie są zapisane w Kodeksie pracy.

Praca na dwa etaty u różnych pracodawców

Przepisy nie podają limitów dotyczących ilości etatów, jakie można podjąć. Jeśli pracownik ma czas i chęci to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudnił się u więcej niż jednego pracodawcy.

Nie jest do tego wymagana zgoda obecnego pracodawcy, a pracownik nie ma nawet obowiązku, aby go o tym fakcie informować.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której z obecnym pracodawcą podpisaliśmy umowę o zakazie konkurencji (inaczej umowę lojalnościową). To oznacza, że nie możemy podjąć zatrudnienia w firmie z tej samej branży. Na przykład programista, który podpisał umowę lojalnościową, nie może podjąć drugiego etatu w branży IT, ale może zatrudnić się w innej firmie, jako montażysta filmów, być kierowcą lub tłumaczem.

Kto najczęściej podpisuje umowę z więcej niż jednym pracodawcą?

Osoby, które decydują się na więcej niż jeden etat to najczęściej:

  • nauczyciele – na wszystkich szczeblach edukacji, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym,
  • przedstawiciele wolnych zawodów – m.in. graficy, korektorzy, copywriterzy, tłumacze i artyści,
  • lekarze, psychologowie, terapeuci, opiekunowie.

Wynika to z charakteru pracy. Przedstawicielom niektórych zawodów po prostu łatwiej rozplanować sobie godziny pracy w sposób elastyczny.

Praca na więcej niż jednym etacie, a urlopy oraz ubezpieczenie ZUS

Z tytułu każdego zatrudnienia przysługuje nam zarówno urlop wypoczynkowy, jak i macierzyński czy opiekuńczy oraz inne uprawnienia pracownicze. Są one bowiem określane w każdej firmie, w której mamy podpisaną umowę o pracę, adekwatnie do wymiaru etatu i okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym.

W przypadku pracy na dwa lub więcej etatów – ZUS, czyli zgłoszenie pracownika przez pracodawcę do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego – obowiązuje z tytułu każdej umowy.

Jeżeli dwa etaty są podjęte u tego samego pracodawcy, podstawę wymiaru składek stanowi łączne wynagrodzenie z obu umów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca na dwa etaty w Polsce. Sprawdź, czy można mieć dwie umowy o pracę i jakie są zasady formalne związane z podjęciem kolejnego etatu - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska