Czy można pracować na dwa etaty?
Chociaż wydaje się to czasowo trudne lub niemożliwe, jest to rzeczywistość wielu osób w Polsce. Prawo nie zabrania podejmowania dwóch lub nawet więcej etatów jednocześnie. Mogą to być zarówno dwa pełne etaty, jak i inne konfiguracje np. jedna umowa na pełny etat plus dwie umowy na pół etatu lub nawet cztery umowy na pół etatu.
Ograniczenia pojawiają się, kiedy praca ma być wykonywana u tego samego pracodawcy. Można podpisać więcej niż jedną umowę o pracę z tym samym pracodawcą, tylko, jeżeli umowy będą dotyczyły innych obowiązków i różnego zakresu pracy.
Warto pamiętać, że dwie umowy o pracę z tym samym pracodawcą nie powodują, że zmieniają się prawa pracownika do dobowej oraz tygodniowej normy odpoczynku, jakie są zapisane w Kodeksie pracy.
Praca na dwa etaty u różnych pracodawców
Przepisy nie podają limitów dotyczących ilości etatów, jakie można podjąć. Jeśli pracownik ma czas i chęci to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudnił się u więcej niż jednego pracodawcy.
Nie jest do tego wymagana zgoda obecnego pracodawcy, a pracownik nie ma nawet obowiązku, aby go o tym fakcie informować.
Wyjątek stanowi sytuacja, w której z obecnym pracodawcą podpisaliśmy umowę o zakazie konkurencji (inaczej umowę lojalnościową). To oznacza, że nie możemy podjąć zatrudnienia w firmie z tej samej branży. Na przykład programista, który podpisał umowę lojalnościową, nie może podjąć drugiego etatu w branży IT, ale może zatrudnić się w innej firmie, jako montażysta filmów, być kierowcą lub tłumaczem.
Kto najczęściej podpisuje umowę z więcej niż jednym pracodawcą?
Osoby, które decydują się na więcej niż jeden etat to najczęściej:
- nauczyciele – na wszystkich szczeblach edukacji, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym,
- przedstawiciele wolnych zawodów – m.in. graficy, korektorzy, copywriterzy, tłumacze i artyści,
- lekarze, psychologowie, terapeuci, opiekunowie.
Wynika to z charakteru pracy. Przedstawicielom niektórych zawodów po prostu łatwiej rozplanować sobie godziny pracy w sposób elastyczny.
Praca na więcej niż jednym etacie, a urlopy oraz ubezpieczenie ZUS
Z tytułu każdego zatrudnienia przysługuje nam zarówno urlop wypoczynkowy, jak i macierzyński czy opiekuńczy oraz inne uprawnienia pracownicze. Są one bowiem określane w każdej firmie, w której mamy podpisaną umowę o pracę, adekwatnie do wymiaru etatu i okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym.
W przypadku pracy na dwa lub więcej etatów – ZUS, czyli zgłoszenie pracownika przez pracodawcę do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego – obowiązuje z tytułu każdej umowy.
Jeżeli dwa etaty są podjęte u tego samego pracodawcy, podstawę wymiaru składek stanowi łączne wynagrodzenie z obu umów.