https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownice socjalne dyżurują od środy w Jubilacie

Anna Górska
Emanuela Dowhanycz jest gotowa do udzielenia porad
Emanuela Dowhanycz jest gotowa do udzielenia porad Ludwik Kostuś
Panie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej postanowiły być bliżej krakowskich seniorów. Nie chcą siedzieć jedynie przy biurkach i czekać, aż emeryt dojdzie ze swoimi problemami do budynku MOPS-u.

Dlatego zorganizowały stałe dyżury w centrum handlowym "Jubilat". Podczas nich będą udzielać porad na różne tematy. Pierwszy - już w najbliższą środę o godzinie 13.30.

Pracownicy socjalni od dawna zastanawiali się, jak najlepiej dotrzeć do emerytów i rencistów oraz pomóc im w rozwiązywaniu przeróżnych pro- blemów.

Marta Chechelska, rzeczniczka MOPS-u, podkreśla, że w tym projekcie nawet nie chodzi
o załatwianie spraw dla starszych osób, tylko rzetelne poinformowanie ich o rodzajach pomocy społecznej. - Kiedyś większość krakowskich seniorów była aktywna zawodowo, dobrze zarabiająca
i świetnie radząca sobie w życiu - wyjaśnia Chechelska.

- Teraz są już w podeszłym wieku, mają różne problemy zdrowotne i nie tylko, i absolutnie nie mają pojęcia, jak i gdzie mogą starać się o pomoc. Nawet nie domyślają się, że mogą udać do MOPS-u
i tam szukać wsparcia. Chcemy ich informować o tym.

Pracownicy będą wyjaśniać babciom i dziadkom, z jakich rodzajów pomocy mogą korzystać i jakie zasady muszą spełniać, by na przykład dostać zasiłek. Dyżurujący będą ich także informować
o wsparciu, które proponują instytucje działające na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych.
Będą się mogły dowiedzieć, jak i gdzie można starać się o orzeczenie niepełnosprawności, finansową zapomogę na obóz rehabilitacyjny lub likwidację barier architektonicznych.

- Pan Henryk ma problemy z poruszaniem się i ma prawo ubiegać się o dofinansowanie
na dostosowanie swojego mieszkania do własnych potrzeb. Jestem pewna, że wie o tym bardzo mało seniorów - dodaje Chechelska.

Ponadto w Krakowie działa mnóstwo domów środowiskowej pomocy, warsztatów terapii zajęciowej, różnego rodzaju kółek artystycznych, które mają program dla seniorów. - Na pewno wielu marzy
o tym, by zintegrować się z innymi emerytami, tylko nie wiedzą, gdzie i jak mogą spełnić swoje marzenie. W tym też pomożemy - zapewniają pomysłodawcy dyżuru.

Gdzie często można spotkać emerytów? Oczywiście, w sklepie i dlatego pomysłodawcy projektu "Bliżej seniorów" postanowili organizować dyżury w jakimś dużym sklepie. Padło na "Jubilat", bo akurat w tej dzielnicy Krakowa mieszka sporo osób w starszym wieku.

manuela Dowhanycz, jedna z koordynatorów tego programu, już przygotowuje się do rozwiązywania nawet tych poważnych problemów. - Idziemy tam, by jak najskuteczniej pomóc,
a więc powinniśmy znać odpowiedź na każde pytanie - wyjaśnia Emanuela Dowhanycz.

Dyżury pracowników socjalnych będą się odbywać w siedzibie Związku Emerytów i Rencistów przy al. Krasińskiego 3-5, w Jubilacie, V piętro. Czekają na seniorów w środy co drugi tydzień w godz.
od 13.30 do 15.30.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska