Pracownicy Szpitala Powiatowego w Chrzanowie napisali list do Ministra Zdrowia. Chcą podwyżek dla pracowników niemedycznych

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Pracownicy Szpitala Powiatowego w Chrzanowie Archiwum prywatne
427 pracowników Szpitala Powiatowego w Chrzanowie podpisało się pod listem otwartym do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego ws. notorycznego pomijania pracowników niemedycznych przy podwyżkach. Zwracają się z wnioskiem o przyznanie dodatku finansowego dla pracowników wszystkich grup niemedycznych pracujących w szpitalach w okresie epidemii.

Pracownicy Szpitala Powiatowego w Chrzanowie napisali list do Ministra Zdrowia. Chcą podwyżek dla pracowników niemedycznych

FLESZ - Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Pod pismem podpisało się łącznie 427 osób pracujących w szpitalu. 162 osoby zatrudnione jako pracownicy niemedyczni (administracja, rejestratorki, dział techniczny, sprzątaczki i wiele innych działów). Ponadto w ramach poparcia sprawy podpisało się 260 osób z personelu medycznego (lekarze, pielęgniarki i inni).

Otrzymaliśmy również pisemne poparcie Organizacji Związkowych funkcjonujących w Szpitalu - podkreślają autorzy listu.

List otwarty został także przesłany do wiadomości premiera Mateusz Morawieckiego, posła Krzysztofa Kozika oraz dyrektora szpitala Artura Baranowskiego.

List Pracowników niemedycznych do Ministra Zdrowia

"Szanowny Panie Ministrze,

Z głębokim i frustrującym niepokojem obserwujemy obecne wydarzenia związane z wynagradzaniem pracowników w szpitalach. Od ponad półtora roku, wszyscy pracownicy zatrudnieni w szpitalach, zarówno personel medyczny, jak i niemedyczny - toczą nieustanną walkę w warunkach wysokiego ryzyka, jakie spowodowała epidemia COVID-19 na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Niestety z ogromnym żalem i niedowierzaniem przyjmujemy aktualnie podejmowane działania jako przejaw dyskryminacji wobec pracowników niemedycznych, tzw. „szarego personelu”.

Szpital to nie tylko personel medyczny złożony z lekarzy, pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów, techników elektroradiologii, techników farmacji, czy laborantów, którzy wspaniale walczą o życie każdego pacjenta, ale również personel niemedyczny - referenci, statystycy, sekretarki i rejestratorki medyczne, pracownicy kadr, pracownicy księgowości, zaopatrzenie, sprzątaczki, salowe, pomoc laboratoryjna, pracownicy centralnej sterylizatomii, informatycy oraz obsługa techniczna (np. tlenowi, mechanicy, konserwatorzy sprzętu medycznego, elektrycy, dyspozytorzy-elektrycy i wiele innych specjalności), które realizują szereg koniecznych zadań administracyjnych technicznych, tak aby szpital funkcjonował prawidłowo i zgodnie z literą prawa.

Dbamy między innymi o zakontraktowanie i| rozliczanie świadczeń medycznych, właściwy obieg dokumentacji medycznej, rejestrowanie pacjentów, udzielanie wszelkich informacji związanych z obsługą świadczeń medycznych w danej placówce, zapewniamy obsługę i zaplecze techniczne oraz wykonujemy wiele innych istotnych zadań niezbędnych do prawidłowego administracyjno - technicznego funkcjonowania Szpitala.

Ta bolesna dla nas rzeczywistość, pogłębiona kolejnymi krzywdzącymi nas decyzjami, to efekt wieloletnich, systemowych zaniedbań, w których szeroka niemedyczna grupa pracowników szpitali, przy zmianach w wynagradzaniu, jest pomijana i traktowana jak zło konieczne.

Od kilku dekad nasze wynagrodzenia to płaca minimalna, bez premii i dodatków, która zupełnie nie jest adekwatna do zwiększającego sią zakresu zadań i odpowiedzialnego realizowania obowiązków. Świadomość ważności naszej pracy i poczucie odpowiedzialnego realizowania obowiązków w obecnej, wyjątkowej sytuacji oraz uwzględnienie przy podnoszeniu wynagrodzeń tylko personelu medycznego z pominięciem personelu - niemedycznego - przelało czarę goryczy.

Piszemy list - WNIOSEK, że też jesteśmy i choć nie pracujemy na „pierwszej linii frontu COVID z pacjentem, to pracujemy w szpitalu z COVIDEM, w bezpośrednim kontakcie z personelem medycznym Covidowym i tworzymy wraz z nim wspólny zespół, bo każdy Z Nas jest WAŻNY!

Gdyby nie nasza praca, pracowników administracyjnych technicznych, to wiele o tych zadań nie byłoby realizowanych i funkcjonowanie szpitali byłoby utrudnione lub niemożliwe np. nie rozliczano by świadczeń medycznych, a szpitale zostałyby bez niezbędnych środków finansowych, a tym samym pracownicy nie otrzymaliby wynagrodzenia.

My jesteśmy, pracujemy i działamy dla dobra Naszego Szpitala, wszystkich pacjentów i każdego pracownika, dlatego oczekujemy, aby nasz pracę docenić także w aspekcie finansowym. Mamy rodziny, troszczymy się o nie i ryzykujemy, jak wszyscy pracownicy szpitala - zdrowiem, dlatego zwracamy się z wnioskiem o przyznanie dodatku finansowego z Ministerstwa Zdrowia dla pracowników wszystkich grup niemedycznych pracujących w szpitalach w okresie epidemii oraz u pracowników niemedycznych w ustawie dotyczącej wynagrodzenia w służbie zdrowia.

Domagamy się, aby nas nie dzielić na lepszych gorszych, bo Szpital to INTERDYSCYPLINARNY ZESPÓŁ LUDZI (medycznych i niemedycznych), z przypisaną ważną i zależną od siebie rolą w pracy zawodowej.

Z wyrazami szacunku Pracownicy Szpitala Powiatowego w Chrzanowie"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie