Prawie 100 szachistów walczyło o Puchar Prezydenta Oświęcimia

Bogusław Kwiecień
W zawodach wzięli udział szachiści z renomowanych klubów szachowych z różnych stron Polski a także zawodnicy - amatorzy bez przynależności klubowej

Prawie 100 zawodników wzięło udział w 5. turnieju szachowym o Puchar Prezydenta Oświęcimia. Rywalizowali w dwóch kategoriach - open (w której dodatkowo wydzielono klasyfikację do lat 16 i 13) oraz w grupie B (z klasyfikacją do lat 8 i 11). W zawodach wzięli udział szachiści z renomowanych klubów szachowych z różnych stron Polski a także zawodnicy - amatorzy bez przynależności klubowej. Liczną – ponad trzydziestoosobową - grupę stanowili oświęcimianie, z czego większość to obecni lub byli podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu. Zawody, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, otworzył prezes Oświęcimskiego Stowarzyszenia Sportu Amatorskiego Stanisław Biernat, który wyraził swoje zadowolenie z tak licznego udziału zawodników w piątym oświęcimskim turnieju szachowym.

W kategorii A zwyciężył Krzysztof Wilk (KS Unia Bieruń Stary), zdobywając nagrodę pieniężną i puchar Prezydenta Oświęcimia. Najlepszy zawodnik z Oświęcimia, Krzysztof Setkiewicz, zajął wysokie 4. miejsce, a warto dodać, że dla byłego wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu był to debiut w takim mocno obsadzonym turnieju. W klasyfikacji do lat 13 zwyciężył Mateusz Cogiel (MDK Chorzów), a do lat 16 Piotr Frydko (MDK Chorzów). W kategorii B wśród 11 - latków zwyciężył utytułowany Jakub Herwy (AKS Mikołów), a najlepszym zawodnikiem z Oświęcimia został Hubert Homa. Dodatkową klasyfikację do lat 8 wygrał Sebastian Baliś (UKS 8 Chrzanów), a najlepszym oświęcimianinem w tej kategorii okazał się Filip Stojanowski. Emocje były bardzo duże.

Turniej został zorganizowany dzięki zaangażowaniu propagatorów gry w szachy - instruktorów i sędziów szachowych - Tomasza Kantyki i Martina Surmana. Organizatorami zawodów byli: Oświęcimskie Stowarzyszenie Sportu Amatorskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu. Nagrody dla najlepszych w imieniu prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta wręczał oświęcimski radny Michał Homa.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland