Nasza Loteria

Prawo unijne chroni miód spadziowy z Beskidu Wyspowego

Alicja Fałek
Alicja Fałek
pixabay.com
Miód spadziowy z Beskidy Wyspowego został wpisany w rejestr Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych Unii Europejskiej.

FLESZ - Polaków miłość do działek

Już 15 małopolskich produktów jest chronionych unijnym prawem. Wśród nich są m.in. oscypek, obwarzanek krakowski, jabłka łąckie, karp zatorski, czy fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca. Teraz dołączył do nich miód spadziowy z Beskidu Wyspowego.

- Województwo Małopolskie wspiera ochronę bioróżnorodności pszczół i dzikich owadów zapylających m.in. poprzez organizację konkursu Małopolska Pszczoła - przypomina Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski. - Od 2018 roku na wsparcie realizacji zadań z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, przekazano organizacjom pozarządowym środki o łącznej wartości prawie 1,5 mln zł.

Czym wyróżnia się miód spadziowy z Beskidu Wyspowego, który w 2011 r. został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictw i Rozwoju Wsi? Ma ciemnozieloną barwę, choć zdarza się mu mieć ciemnobrązowe przebarwienia. W smaku jest słodki i delikatny, do tego intensywnie i specyficznie pachnie, przypominając żywicę. Powstaje ze spadzi jodłowej, wydalanej przez miodownicę jodłową zieloną, która bytuje na jodle pospolitej.

Miód ten od niepamiętnych czasów pozyskiwany jest ba terenie Beskidu Wyspowego i Myślenickiego. Miejscowe pszczoły przez lata wytworzyły szereg cech, które pozwalają im żyć w specyficznych warunkach tego regionu. Zdobyły m.in. odporność na choroby i dużą zimotrwałość. Miejscowi pszczelarze z początkiem XX wieku zaczęli ich hodowlę, w w latach 30. XX w. hodowle te nazwano linią Dobra. Od 2014 r. linia ta objęta jest ochroną zasobów genetycznych, a na terenie dwóch gmin powiatu limanowskiego – Dobrej i Tymbarku utworzono dla niej rejon hodowli zachowawczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska