Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo unijne chroni miód spadziowy z Beskidu Wyspowego

Alicja Fałek
Alicja Fałek
pixabay.com
Miód spadziowy z Beskidy Wyspowego został wpisany w rejestr Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych Unii Europejskiej.

FLESZ - Polaków miłość do działek

Już 15 małopolskich produktów jest chronionych unijnym prawem. Wśród nich są m.in. oscypek, obwarzanek krakowski, jabłka łąckie, karp zatorski, czy fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca. Teraz dołączył do nich miód spadziowy z Beskidu Wyspowego.

- Województwo Małopolskie wspiera ochronę bioróżnorodności pszczół i dzikich owadów zapylających m.in. poprzez organizację konkursu Małopolska Pszczoła - przypomina Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski. - Od 2018 roku na wsparcie realizacji zadań z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, przekazano organizacjom pozarządowym środki o łącznej wartości prawie 1,5 mln zł.

Czym wyróżnia się miód spadziowy z Beskidu Wyspowego, który w 2011 r. został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictw i Rozwoju Wsi? Ma ciemnozieloną barwę, choć zdarza się mu mieć ciemnobrązowe przebarwienia. W smaku jest słodki i delikatny, do tego intensywnie i specyficznie pachnie, przypominając żywicę. Powstaje ze spadzi jodłowej, wydalanej przez miodownicę jodłową zieloną, która bytuje na jodle pospolitej.

Miód ten od niepamiętnych czasów pozyskiwany jest ba terenie Beskidu Wyspowego i Myślenickiego. Miejscowe pszczoły przez lata wytworzyły szereg cech, które pozwalają im żyć w specyficznych warunkach tego regionu. Zdobyły m.in. odporność na choroby i dużą zimotrwałość. Miejscowi pszczelarze z początkiem XX wieku zaczęli ich hodowlę, w w latach 30. XX w. hodowle te nazwano linią Dobra. Od 2014 r. linia ta objęta jest ochroną zasobów genetycznych, a na terenie dwóch gmin powiatu limanowskiego – Dobrej i Tymbarku utworzono dla niej rejon hodowli zachowawczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska